Hayat kurtarmak amacı ile bir uzvun cerrahi işlem ile vücuttan ayrılması işlemine amputasyon denir.

Amputasyondan sonra ilgili uzuvda kalan kısım

Dikişler alındıktan sonra elastik bandaj uygulaması yapmalısınız.

Komplikasyon gelişmeyen, genç ve genel sağlığı iyi olan bir kişi, geçici bir protezle 4-8 haftada yürüyebilir.

Ödem kontrolü ve eklem kısıtlılığını önlemek amacı ile yapılan ön protezlerdir

Güdüğün son şeklini alması 3-6 ay sürer. Kalıcı proteze ancak o zaman geçilebilir.

Evet. Amputasyon sonrası % 5-10 oranında görülen ve fantom hissi adı verilen bir durumdur. Rahatsız etmiyorsa müdahale gerektirmez. Düzenli bandaj uygulaması ve diğer yöntemler ile bu his azaltılabilir.

Dizaltı ve dizüstü protezlerinde silikon liner kullanabilirsiniz

Liner ların tekstil olmayan ( vücutla temas eden) kısmı hergün antibakteriyel sabunlu su ile yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Tekstil kısmını su ile temas ettirmemeye özen göstermelisiniz ve liner ı doğal oda sıcaklığında asarak kurutmalısınız.

Özel olarak bu amaç için yapıldı ise evet kullanabilirsiniz.

Her adımda soket ve liner arasındaki havayı dışarı atarak kan dolaşımını normal seviyeye çıkaran, protez kullanımını kolaylaştıran, protezin ağırlığını daha az hissettiren, zemini hissetmenizi sağlayan yüksek konforlu diz altı protez sistemidir.

Protezler üretilirken mevcutta kullandığınız ayakkabının topuk yüksekliğine göre ayarlanır, farklı topuk yüksekliğinde ayakkabı kullandığınızda teknik personele protezinizin topuk ayarını yaptırmalısınız.

Hayır, uyumlu bir protez ağrı ve acıya sebep olmamalıdır.

Protezinize ilave ettireceğiniz rotasyon adaptörü ile daha rahat namaz kılabilirsiniz.

Protez ömrü kullanım ve çevre şartlarına bağlıdır. Sosyal güvenlik kurumları 3 yılda bir protezin yenilenmesini karşılar. Dünya Sağlık Örgütü yılda bir kez protezin üst kısmı olan soketin yenilenmesini önermektedir. Sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanmaktadır.

 Evet bu mümkün. Protezinizin uygulanacak yeri ve fizyolojik durumunuz bunun olmasını mümkün kılması durumunda sizin için seçeceğimiz protez ile koşmaya başlayabilirsiniz.

Proteziniz ile merdiven çıkarken önce sağlıklı taraf ile basamak çıkıp sonra protezli tarafınızı yanına çekmelisiniz. Merdiven inerken ise eğer diz ekleminiz merdiven inmeye izin veren bir eklem ise (rotasyon hidrolikli veya mikroişlemcili) ayakkabınızın topuk kısmı merdivende kalacak şekilde basıp proteziniz üzerine yük vererek adım, adım merdiven inebilirsiniz. Eğer merdiven inme özelliği olmayan bir diz eklemi kullanıyorsanız önce protez tarafınız ile alt basamağa basmalı sonra sağlıklı bacağınızı yanına getirmelisiniz.

Mekanik bir diz eklemi kullanıyorsanız zorlanmanız normaldir, çok dik yokuşlardan kaçınmak veya mecbur kalmışsanız yan yan gitmelisiniz. Hidrolik ya da pnömatik bir eklem kullanıyorsanız diz eklemi ve ayak bileği ayarlarınızı kontrol ettirmelisiniz.

Proteziniz kozmetik süngerin içine su almadığı sürece sorun olmaz

Bu konuda lütfen protez uygulamasını yapan firma ile temasa geçiniz. Amputasyon sonrası araba kullanma konusu ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Çoğu durumda sadece otomatik vitesli arabaları kullanabilirsiniz.

Güdük: Soketinizi çıkarttıktan sonra güdüğünüzü ılık su ve sabun ile yıkayın ve güdüğünüzü iyice kurutun. Güdüğünüzü yıkadıktan hemen sonra cilt nemli iken protezinizi tekrar giymeyiniz. Derideki nem soketin cildinize yapışmasına ve tekrar çıkartırken yara oluşmasına neden olabilir.

Silikon soketiniz çok çabuk koku yapıyor, yıpranıyor olabilir. Silikon soketinizi çıkarttıktan sonra içini dışına çevirerek ılık su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulama yüzeylerde kir ve kokuya yol açan bakteri oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca silikon soketinizi çamaşır makinesinde 50°-60°C ile yıkayabilirsiniz. (Fakat altında bulunan demir pini çıkartmanız önemlidir.) Silikon, moleküler yapısı nedeni ile suyu içine çeken bir bileşimdir. Sürekli su (ter, nem) ile karşılaşan silikon, bir süre sonra hacmi artarak elastikiyetini kaybeder. Bunun önüne geçebilmek için çift silikon soketi 1 günlük dönüşüm süreciyle kullanabilirsiniz. Böylece kullanım süresi tek sokete oranla 4 kat artacaktır. Silikon soketinizi temizledikten sonra direk güneş ışınına maruz kalma veya direk kalorifer gibi ısıtıcıların üzerinde kurutmayın, ağzı açık bir pozisyonda ılık bir ortamda kurumaya bırakın.

Herhangi bir sebeple işlevini yerine getiremeyen uzvu destekleyerek fonksiyon kazandıran tıbbi cihaz.

Herhangi bir sebeple işlevini yerine getirmeyen ya da şekil bozukluğu olan bacağı, anatomik pozisyonda tutmak, düzeltmek yada yükten arındırmak için kullanılan diz üstünden başlayıp ayağıda içine alan ortez.

Özel olarak bu amaç için yapılan ortezler de vardır. Sudan etkilenmeyen malzeme ile yapılan banyo ortezlerini kullanabilirsiniz.

Hayır, uyumlu bir ortez ağrı ve acıya sebep olmamalıdır.

Dinamik ayak-bilek ortezinin İngilizcede kısaltılmış halidir.

Protez & Ortez Terimleri

 Protez: Çeşitli nedenlerle (Travma,doğuştan anomalililer, dolaşım problemleriv.s) doğuştan veya sonradan oluşan uzuv eksikliklerini fonksiyonel ve kozmetik yönden gidermeyi amaçlayan yardımcı cihazlara Protez denir.

Prostetist : Protez uygulaması konusunda ülkemizde en az 2 yıl eğitim almış, hasta değerlendirmesi, ölçü alımı, protezin dizaynı ve kullanıcının ihtiyaclarına göre adaptasyonundan ( rehabilitasyonundan ) sorumlu kişilere denir.

Soket: Güdükten farklı yöntemlerle ölçü alınarak şekillendirilen ve protezin kalan uzva tutunduğu-bağlandığı, protez uygulamasında kişiye özel hazırlanan bölüme denir.

Güdük : Ameliyat sonrası protezin uygulandığı uzvun kalan bölümüne güdük denir.

Eklem-Mafsal : Anatomik olarak vücudumuzdaki hareketli noktalara (diz-dirsek-ayak bileği v.s) denir. Protez uygulamalarında da yapay herbir hareketli parçaya eklem veya mafsal denir.

Ampüte-Amputasyon : Cerrahi yöntemle vücuttan bir uzvun tamamını veya bir kısmının uzaklaştırılması işlemine ampütasyon,uzuv eksikliği olan kişilerede ampüte denilir.

Fantom Hissi-Ağrısı : Bir uzvun kesilmesinden sonra sanki kesilen uzuv yerinde duruy­or ve ağrımaya devam ediyormuş gibi ağrı hissedilmesine Fantom Ağrısı, yanma ve karıncalanma hissine ise Fantom Hissi denir. Genellikle kol veya bacak amputasyonlarından sonra ortaya çıkar.

Ekstremiteler : Latincede kollar ve bacaklara verilen addır.

Ortez : Kelime kökeni Yunanca ‘düzeltme’ anlamında olan Ortez, nörolojik, travmatik gibi nedenlerle görevini yerine getiremeyen, kırık sonrası koruma ihtiyacı duyan, şekilsel deformiteye sahip uzvun veya vücutta herhangi bir bölgenin tedavisinde kısa-uzun süreli kullanılan yardımcı uygulamalardır.