Sık Sorulan Sorular

Amputasyon nedir?
Hayat kurtarmak amacı ile bir uzvun cerrahi işlem ile vücuttan ayrılması işlemine amputasyon denir.
Güdük (rezidüel uzuv) nedir?
Amputasyondan sonra ilgili uzuvda kalan kısım
Güdük şeklini alması için ne yapmalıyım?
Dikişler alındıktan sonra elastik bandaj uygulaması yapmalısınız.
Amputasyondan sonra ne zaman protez yaptırabilirim?
Komplikasyon gelişmeyen, genç ve genel sağlığı iyi olan bir kişi, geçici bir protezle 4-8 haftada yürüyebilir.
Geçici protez nedir?
Ödem kontrolü ve eklem kısıtlılığını önlemek amacı ile yapılan ön protezlerdir.
Kalıcı protezime ne zaman geçebilirim?
Güdüğün son şeklini alması 3-6 ay sürer. Kalıcı proteze ancak o zaman geçilebilir.
Sanki yerinde olmayan küçük parmağımı hissediyorum. Bu normal mi?
Evet. Amputasyon sonrası % 5-10 oranında görülen ve fantom hissi adı verilen bir durumdur. Rahatsız etmiyorsa müdahale gerektirmez. Düzenli bandaj uygulaması ve diğer yöntemler ile bu his azaltılabilir.
Dizaltı-dizüstü protezinde silikon liner kullanılır mı?
Dizaltı ve dizüstü protezlerinde silikon liner kullanabilirsiniz.
Silikon linerı nasıl temizlerim?
Liner ların tekstil olmayan ( vücutla temas eden) kısmı hergün antibakteriyel sabunlu su ile yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Tekstil kısmını su ile temas ettirmemeye özen göstermelisiniz ve liner ı doğal oda sıcaklığında asarak kurutmalısınız.
Protezim ile banyo yapabilirmiyim? Denize girebilirmiyim?
Özel olarak bu amaç için yapıldı ise evet kullanabilirsiniz.
Aktif vakumlu sistem nedir
Her adımda soket ve liner arasındaki havayı dışarı atarak kan dolaşımını normal seviyeye çıkaran, protez kullanımını kolaylaştıran, protezin ağırlığını daha az hissettiren, zemini hissetmenizi sağlayan yüksek konforlu diz altı protez sistemidir.
Protezimle farklı ayakkabı giyebilir miyim
Protezler üretilirken mevcutta kullandığınız ayakkabının topuk yüksekliğine göre ayarlanır, farklı topuk yüksekliğinde ayakkabı kullandığınızda teknik personele protezinizin topuk ayarını yaptırmalısınız.
Protezi kullanırken ağrı yapar mı?
Hayır, uyumlu bir protez ağrı ve acıya sebep olmamalıdır.
Protezimle nasıl namaz kılabilirim?
Protezinize ilave ettireceğiniz rotasyon adaptörü ile daha rahat namaz kılabilirsiniz.
Protezin ömrü ne kadardır?
Protez ömrü kullanım ve çevre şartlarına bağlıdır. Sosyal güvenlik kurumları 3 yılda bir protezin yenilenmesini karşılar. Dünya Sağlık Örgütü yılda bir kez protezin üst kısmı olan soketin yenilenmesini önermektedir.Sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanmaktadır.
Protezimle koşabilir miyim?
Evet bu mümkün. Protezinizin uygulanacak yeri ve fizyolojik durumunuz bunun olmasını mümkün kılması durumunda sizin için seçeceğimiz protez ile koşmaya başlayabilirsiniz.
Protezimle nasıl merdivenden çıkıp inebilirim?
Proteziniz ile merdiven çıkarken önce sağlıklı taraf ile basamak çıkıp sonra protezli tarafınızı yanına çekmelisiniz. Merdiven inerken ise eğer diz ekleminiz merdiven inmeye izin veren bir eklem ise (rotasyon hidrolikli veya mikroişlemcili) ayakkabınızın topuk kısmı merdivende kalacak şekilde basıp proteziniz üzerine yük vererek adım, adım merdiven inebilirsiniz. Eğer merdiven inme özelliği olmayan bir diz eklemi kullanıyorsanız önce protez tarafınız ile alt basamağa basmalı sonra sağlıklı bacağınızı yanına getirmelisiniz.
Protezimle yokuşlarda ve inişlerde zorlanıyorum ne yapabilirim
Mekanik bir diz eklemi kullanıyorsanız zorlanmanız normaldir,çok dik yokuşlardan kaçınmak veya mecbur kalmışsanız yan yan gitmelisiniz. Hidrolik yada pnömatik bir eklem kullanıyorsanız diz eklemi ve ayak bileği ayarlarınızı kontrol ettirmelisiniz.
Protezimle yağmurda yürümek sorun olurmu
Proteziniz kozmetik süngerin içine su almadığı sürece sorun olmaz.
Protezimle araba kullanabilir miyim?
Bu konuda lütfen protez uygulamasını yapan firma ile temasa geçiniz. Amputasyon sonrası araba kullanma konusu ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Çoğu durumda sadece otomatik vitesli arabaları kullanabilirsiniz.
Güdük/Silikon soket/Güdük çorapları veya ortez çoraplarımın bakımını nasıl yapmalıyım?
Güdük: Soketinizi çıkarttıktan sonra güdüğünüzü ılık su ve sabun ile yıkayın ve güdüğünüzü iyice kurutun. Güdüğünüzü yıkadıktan hemen sonra cilt nemli iken protezinizi tekrar giymeyiniz. Derideki nem soketin cildinize yapışmasına ve tekrar çıkartırken yara oluşmasına neden olabilir.
Silikon soket bakımı nasıl yapılır?
Silikon soketiniz çok çabuk koku yapıyor, yıpranıyor olabilir. Silikon soketinizi çıkarttıktan sonra içini dışına çevirerek ılık su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulama yüzeylerde kir ve kokuya yol açan bakteri oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca silikon soketinizi çamaşır makinesinde 50°-60°C ile yıkayabilirsiniz. (Fakat altında bulunan demir pini çıkartmanız önemlidir.) Silikon, moleküler yapısı nedeni ile suyu içine çeken bir bileşimdir. Sürekli su (ter, nem) ile karşılaşan silikon, bir süre sonra hacmi artarak elastikiyetini kaybeder. Bunun önüne geçebilmek için çift silikon soketi 1 günlük dönüşüm süreciyle kullanabilirsiniz. Böylece kullanım süresi tek sokete oranla 4 kat artacaktır. Silikon soketinizi temizledikten sonra direk güneş ışınına maruz kalma veya direk kalorifer gibi ısıtıcıların üzerinde kurutmayın, ağzı açık bir pozisyonda ılık bir ortamda kurumaya bırakın.
Ortez (cihaz)nedir?
Herhangi bir sebeple işlevini yerine getiremeyen uzvu destekleyerek fonksiyon kazandıran tıbbi cihaz.
Uzun yürüme cihazı nedir?
Herhangi bir sebeple işlevini yerine getirmeyen yada şekil bozukluğu olan bacağı, anatomik pozisyonda tutmak, düzeltmek yada yükten arındırmak için kullanılan diz üstünden başlayıp ayağıda içine alan ortez.
Banyo , havuz ve denizde ortezimi kullanabilir miyim?
Özel olarak bu amaç için yapılan ortezler de vardır. Sudan etkilenmeyen malzeme ile yapılan banyo ortezlerini kullanabilirsiniz.
Ortezi kullanırken ağrı yapar mı?
Hayır, uyumlu bir ortez ağrı ve acıya sebep olmamalıdır.
Dafo nedir?
Dinamik ayak-bilek ortezinin İngilizcede kısaltılmış halidir.