Önemli Bilgiler

 

 

Önemli Bilgiler

 

Uygulama Öncesi Dönem : Amputasyon sonrası süreç, kişinin gerek mental gerekse fiziksel yönden protez kullanımına hazırlandığı bir süreçtir. Bu aşama da psikolojik,fiziksel ve uzuv eksikliğinin giderilebileceğini ifade eden sözlü terapiler oldukça önemlidir.

Protez Seçimi : Günümüz teknolojisinde her yaş ve aktivite grubuna özel protez uygulamaları ve ürünleri hazırlanmaktadır. Bu açıdan doğru kişiye doğru protez parçalarını seçmek uygulamanın başarısı ve kullanıcı memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.

İlk Protez Uygulaması : En iyi protez, kişiye en uygun, belli bir süre denenmiş ve kullanıcının memnuniyetini kazanmış protezdir. Özel materyallerle hazırlanmış geçici test protezleri ve kalıcı protezlerde farklı özellikte komponentleri denemek en iyiye ulaşmada en güvenli yoldur.

Protezlerin Bakımı : Kullanıcının protezini iyi tanımaması, çoğu zaman yaşanılan sıkıntıların başlıca nedenidir. Temizliği, muhafaza koşulları, periyodik bakımları konusunda kullanıcı muhakkak bilgilendirilmelidir.