Uygulama Öncesi Dönem

   

Uygulama Öncesi Dönem

 

Amputasyonu izleyen operasyon sonrası dönem çok önemlidir. Doğru zamanda doğru önlemlerin alınmasıyla çoğu zaman sonradan meydana gelebilecek komplikasyonlar ve proteze adaptasyonu olumsuz etkileyecek sebepler ortadan kaldırılabilinir.

Amputasyon cerrahisi sonrası iyilişme bozuklukları ve enfeksiyon her zaman yüksek risk grubundadır.Dolayısıyla hergün yara takibi çok önemlidir. Yara çevresinde ağrılı durum ve cildin kızarması istenmeyen belirtilerden başlıcalarıdır.

 

 Uygulama öncesi dönem                uygulama öncesi dönem

     

İlk dönemde ödemi azaltmak için bandaj uygulamaları veya kompresyon çorapları çok önemlidir.Mümkünse fizik tedavi,psiko terapi ve ergo terapi ameliyat sonrası en erken süreçte başlamalıdır.Bu süreçte başlıca amaçlar;

 

-Hareket gücünü,dayanıklılığı ve eklem hareket açıklığını arttırma,

-Eklem bölgesindeki kaslarda olası gerginlikleri engelleme,

-Protez kullanmaya başlamadan önce günlük işlerde bağımsız hareket edebilmeyi sağlama,

-Günlük yaşam becerilerini geliştirme,

-Ampütenin ve ailesinin yaşam içindeki engelleri aşmalarında pratik yollar geliştirmelerine yardım etme,

-Cild ve protez bakımına ilişkin eğitimleri verme,

-Protezin tanımına ve uygulama süreçlerine dair bilgiler sunma

-Cerrahi kesi bölgesinde his duyarsızlaştırma;Amputasyon sonrası ameliyat bögesinde ağrılı aşırı hassasiyet gözlenebilir.Bu ilk dönemde bandaj uygulamarını ve daha sonrasında protez kullanımını olumsuz etkileyebilir.Özel ağrıyı giderici duyarsızlaştırma egzersizleri ile bu rahatsızlık hissi azaltılabilir.

-Fantom Ağrısı –Hissi ;Fantom ağrısı,amputasyon sonrası dönemde sıklıkla görülen, uzvun kesilmiş olan bölümünde genellikle gerilme veya yanma şeklinde hissedilen bir patalojidir.Zaman zaman ortaya çıkabildiği gibi sıklıkla ve şiddetli seyrettiği durumlarda olabilir.Birçok kişide bandaj uygulamaları ve akabinde protez kullanımına başlanmasıyla ortadan kalktığı görülmüştür. Devam ettiği durumlarda nörolojik tedaviler,fiziksel rehabilitasyon ve nadiren cerrahi yöntemler tedavinin devamıdır.