• Güvenilir Müşteri Hizmetleri

  • 0 (216) 321 28 28
  • Altunizade, Mahir İz Cd. No/34-A, 34662 Üsküdar/İstanbul

Image

Protez, eksik olan vücut uzuvlarını taklit edecek şekilde yapılmış diz altı-diz üstü ayak ve elektronik kol protezi cihazların genel adıdır. Yaralanmalar, tümör cerrahileri, kangren, iltihap ve benzeri organ hasarları sonucu vücudun geri kalanının sağlığını korumak amacıyla hasar gören uzuv  çıkartılır (ampütasyon). Bu organın fonksiyonunu taklit eden protezlere fonksiyonel, görüntüsünü ve hacimsel eksikliğini gidermek amaçlı hazırlanan protezlere ise kozmetik protezler denir.

Kişi için uygun olan protezin belirlenmesinde bazı özellikler değerlendirilir. Bunlar kişinin yaşı, çalışma ve aktivite düzeyi ile güdük adı verilen vücuttaki kalan kısmın durumudur. Elbette kişinin fiziksel ve psikolojik durumu da önemlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu hastalara uygun olan protezin bir raporla belirlenmesi durumunda protez ödemelerini yapmaktadır. Ayrıca kaza sonrası durumlarda iş kazalarında işveren veya trafik kazasında trafik ve kasko sigortaları da protez ödemelerini yapmaktadır.
Kaybedilen bacak ve eklem seviyesine göre protezler isimlendirilir. Kalça ekleminden olan kayıplarda tüm bacak yoktur ve bunlarda kalça dezartikülasyon protezleri kullanılır. Diz eklemi üzerindekilere dizüstü, diz seviyesinden olanlara diz dezartikülasyonu, diz altından olanlara dizaltı ve ayak seviyesinden olanlara da ayak protezleri denilir