|  | | |    

Amputelerde Bel Ağrısı

Amputelerde Bel Ağrısı

Dikkat! Amputeyseniz Bel Ağrınız olabilir…

Her yıl yaklaşık 185.000 kişiye ampütasyonu(kesi) yapılmaktadır. Bu bireylerin %40’ı bacakampütasyonları(belirli seviyedeki kesiler) yaşamaktadır. Bel ağrısı, amputasyondan sonra gelişen yaygın bir kas-iskelet hastalığıdır. Kas zayıflığı, güç kaybı, amputasyon seviyesi, hareketin kinematik özellikleri, mekanik yük ve kuvvetler, protez tasarımı / kullanımı ve bacak uzunluğu uyuşmazlığı gibi mekanik faktörlerin sonucu olabilir. Bel ağrısınındolaylı sonuçları ağrı kesici bağımlılığı, günlük yaşam aktivitesinde bozulma ve yaşam kalitesinde azalma olabilir.Proteze bağlı yürüyüş değişebilir. Bu durum değişen fonksiyonlara bir yanıt olarak görülebilmektedir.

Hem bacak kaybı hem de kronik bel ağrısı olan kişilerin, bacak kaybı olan ancak ağrısız olanlara kıyasla, gövde duruş kontrolünde bozulma ve ağrı görülmektedir.

Amputede bu etkileri azaltmak için devamlı müdahalelere ihtiyaç vardır. Güçlendirme egzersizleri, ampütasyon sonrası kas iskelet sorunlarının düzeltilmesine yardımcıdır. Bu bireyler için adapte edilmiş güçlendirme egzersizleri, nöromüsküler(Kas-Sinir)kontrolü artırmak, bel ve gövde stabilizasyon kaslarının kuvvetini artırmak ve yürüyüş hareketlerinin iyileştirilmesi faydalıdır. Birkaç egzersiz örneği aşağıda gösterilmiştir.

Bel ağrısı, bacak amputelerinde genel amputelere göre daha yaygın görülmektedir. Bel ağrısı, tek taraflı bir ampütasyondan sonra gelişen çeşitli mekanik faktörlere bağlı olabilir. Kronik bel ağrısı olan bacak amputeleri, fiziksel aktiviteden kaçınma ve fonksiyonel sınırlamalar yaşarlar.

Bu sınırlamaları yaşamamak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Her bireyin ampütasyonu ve protez uygulaması farklı olduğu için değerlendirilip özel bir program belirlenmelidir. Bu sürecin sağlıklı ilerlemesi için protez rehabilitasyonu alanında çalışan bir fizyoterapiste başvurabilirsiniz.

Yorum Yazın