|  | | |    

Ayak Tabanlığı Nedir?

Ayak tabanı gün içinde yapılan yürüme koşma zıplama hatta ayakta durma gibi aktiviteler ağrılara neden olabilir.  Ayak sağlığında, ayak altı, ayak bileği, diz, bel, boyun vb. bölgelerde ağrı çabuk yorulma ödem şişlik nasır gibi problemleri olan kişilere bu tür durumlar yaşam kalitelerinin düşmesine neden olur.

Ayak tabanlığı kullanmanın faydası, mevcut stabil durumu korumak, ileriye gitmesini önlemek bu tur problemlerden kaynaklı rahatsızlıkları en asgariye indirmek kişi ayak özelliklerine uygun nitelikli bir ayak tabanlığını tercih etmeli.

Ayak tabanı gündelik yaşamda dikkat etmediğimiz fakat mükemmel şekilde taşıyıcı ve şok emici işleviyle her adımımızı konforlu hale getiren, zeminle temas halinde olan ve hassas bir dengeyle çalışan uzvumuzdur.

Ayak tabanımız hayati önem taşıyan zeminden aldığı bilgileri beynimize aktaran muhteşem bir sinir ağına sahiptir.

İnsan ayağı, vücudumuzdaki kemiklerin %25’ini oluştururken, 33 eklemi ve 100’den fazla hem yapısal hem işlevsel anlamda birlikte çalışan yumuşak doku elemanlarını; bağlar, tendonlar ve kasları da içerir.

Günlük ortalama 5000 ile 10.000 adım attığımızı düşündüğümüzde ayakların harcadığı efor ve ayak sağlığımızın ve ayak tabanımızın değeri çok daha önemli hale gelmekte.

Vücudumuz için çok önemli işlevleri olan ve karmaşık bir yapıya sahip olan ayaklar, aslında çok sağlam yapıdadırlar. Ancak doğru ayakkabı seçimi veya tasarımının görevine uygun olmadığı zamanlarda aşınma ve aşırı yüklenme ile cezalandırılan ayaklar, işlevsiz ve ağrılı hale gelebilir.

Ayak Tabanlığı ve Kişiye Özel Tabanlık üretimi Proklinik Protez&Ortez Merkezi’nde tasarlanan tabanlıkların kullanımı ve malzeme özellikleri ile farklılığını ortaya koymakta.

Tabanlık analizi ile ayak sağlığınızı kontrol ettirebilirsiniz. Analiz sonrasında ihtiyacınızı doğru tespit etmek mümkün.

İyi Bir Tabanlık Nasıl Tasarlanmalı?

Ayağın Yapısı: Ayağın medial (iç), transvers (ön), lateral (dış), kavis (ark) yükseklikleri

Ayağın fonksiyonu: Ayağın sadece dinamik (yürüme ve koşma) analizleri ile anlaşılabilir içe ve dışa basma oranları ve zamanlama ölçümleri.

Tabanlığın sertliği ve kalınlığının belirlenmesi: kişinin ağılığı, aktivitesi (işi, yaptığı spor.vs.), hastalığı (diyabet vs.) veya problemine göre belirlenmeli.

Klinik bilgi ve problemleri

Hayata kaldığın yerden devam et

Uzman Protez Teknikeri |Hasan UÇAR

hasanucar@proklinik.com.tr

 

 

Paylaş :

Yorum Yazın