Bacak Protezini Kimler Yapmalı?

Ülkemizde 2008 yılına kadar ben protez yapıyorum, yapabiliyorum diyen herkes protez yapabilmekteydi ve bunu SGK bunu ödemekteydi.

Çok şükür, ülkemizde 1980’li yıllardan itibaren protez ortez teknikerliği ve teknisyenliği eğitimi adı altında 2 yıl yüksekokul ve 4 yıl lise düzeyinde eğitim almış tekniker ve teknisyenlik eğitimi mezunu kişiler yetişti. Bu yetişmiş teknik ekip mesleğine sahip çıkıp 2008’den sonra ruhsat almış firmalar ve sadece çalışma ruhsatı olan tekniker ya da teknisyenlerin yetkisine verişmiştir.

Güncel iyi bir bacak protezini uygulamak, üretimini gerçekleştirmek için sadece tekniker ya da teknisyen olmak yetmemektedir. Kendini yenileyen, mesleği adına eğitimlere katılan yenilikleri takip için fuar ve seminerlere katılan güncel tecrübeli teknik ekip olmayı ilke edinmiş meslektaşlarımız daha başarılı işlere imza atacaklardır.

Bacak protezini oluşturan her bir parça özellikle bunların içerisinde teknolojik ürünler varsa sertifikalı olmayan teknisyenler uygulama yapmamalı. Bu yoksunluğu satış gücüne de çeviren firmalar olabiliyor. Örneklemek gerekirse sizin için Ankara’dan İstanbul’dan özel teknik ekip getiriyoruz diye kendi teknik bilgi yoksunluğuyla övünen ekiplerde hastaya ya da yakınına durumu bu şekilde izah edebiliyor. Oysaki ileri teknoloji ürünlerde tek bir defaya mahsus ayar ya da eğitim-rehabilitasyon yeterli değildir. Protez bacak kullanıcısının yürüyüş kalitesinde gelişme gösterdikçe teknolojik ayarların uzman sertifikalı tekniker-teknisyen tarafından güncellemesi gerekmektedir.

Sertifikasız uygulama yapılmaması gereken yüksek teknolojik ürünler;

  • Ottobock| C- Leg, C-Leg  4,  Genium,  Genium X3,  Meridium  Smart ankle
  • Össür-|Rheo, Rheo XC, Sym BİONİC Proprio
  • Freedom|Plie2
  • Endolite| Orion

Sporcu protezleri de muhakkak sertifikalı uygulamacılar tarafından uygulanmalıdır.

24 yıllık sektör tecrübesiyle söylemek gerekirse PROKLİNİK teknikerleri ve teknisyenleri kendini  çağın gerisinde kalmayıp, ülkemizde sektör öncülüğünü ilke edinmiş, yüksek teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, bu uğurda gerekli yatırımları yapan müşteri değil, hasta odaklı  çalışmayı prensip edinmiş  teknik  ekibe sahiptir.

Hayata kaldığınız yerden devam edin.

Uzman Protez Teknikeri |Hasan UÇAR

hasanucar@proklinik.com.tr

 

 

Yorum Yazın

WhatsApp chat