|  | | |    

Bacak Protezleri

Protez Bacak

Protez bacak; doğuştan, dolaşım bozukluğu, travmatik (kaza, savaş, terör) diyabet , tümör vbz hastalıklar veya çeşitli ameliyatlar sonrasında uzuv yoksunluğu oluşmaktadır. Bu uzuv yoksunluğu nedeniyle, kişilerin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirebilmesi amacıyla çeşitli materyaller (karbon, titanyum, çelik, alüminyum, reçine, silikon, ağaç, elektronik çip) kullanılarak uzman protez teknikeri tarafından üretilen, kişinin sosyal yaşama kavuşmasını amaç edinmiş yapay uzuv parçalarının bacak kısmını karşılayan protezlere protez bacak denir.

Soket

Ampute Protez

Ampüte edilmiş uzvun, güdüğünün içine oturan kavramayı sağlayan protezin ana yük taşıma parçasıdır. Protez tarihinin tüm bilgi birikim ve tecrübesinin güncel teknolojik imkanlarla protez teknikerinin uzmanlığının ispatlandığı en önemli beceri ve üretim aşamasıdır.
Ayak

Protez Ayak

Protez ayak denildiğinde halk arasında protez bacağın tamamı anlaşılma durumu olsa da protez bacaklarda ayak sadece bütünün parçalarından bir tanesidir. Protez ayaklar üretildikleri malzeme materyali ve dönemin teknolojisine göre sınıflandırmaktadır.Tahta omurgalı, plastik omurgalı, poliüretan malzemeler kullanılarak imal edilmiş bacak protez ayakları sach ayak, dinamik ayak, konvansiyonel ayak ve eklemli ayak (mafsallı ayak)
Karbon

Karbon Ayak Sistemleri

günümüz teknolojisinin protez bacak tekniğine katılmış en kıymetli protez parçasıdır. Bu önem protez tekniğinde kullanılan malzemeler bütünün sonucunda protezler belirli bir ağırlığa ulaşmaktadır. Bu ağırlık sorunun çözümünde yeryüzündeki en hafif ve dayanıklı malzemeden biri olan karbonla üretilmiş karbon ayaklar protez tekniğinde önemli çözüm ortağıdır.

Karbon ayaklar protez kullanıcı için faydaları nelerdir?

Protezde hafiflik, protez ayak dayanıklılığı, klasik ayak yöntemlerine göre fonksiyonellik, hareket özgürlüğü ve kabiliyetini üst seviyelere taşımaktadır.
Teknoloji

Yüksek Teknolojili ayaklar

protez bacaklarda yürüyüş kalitesini, performansı ve bacak protez kullanıcılarının bu zamanda bu sorunlar nasıl çözülemez dediği noktada (topuk ayarı, dik rampa ve merdivenlerde protezin ayak-ayak bileğinin uyum gösterememesi) çözüm ortağı olacak ürün sınıfıdır.Güncel teknolojik ayaklarında bazı parçaları yine karbondan imal edilmiş olup, ayak bileği hareket kabiliyetini artırmak amacıyla hidrolik ve elektronik (mikroişlemcili) ayaklar protez tekniğine katkı sağlamaktadır. Protez bacak kullanıcısının proteziyle olan yaşam kalitesini, konforunu, engel tanımadan, protezli yaşayışında protezini unutturmayı amaçlar.

En yaygın bacak protez türlerinden bazıları:

Yakın tarihte en çok kullanılan Dünya da ve ülkemizde kabul görmüş SGK ödeme sistemine girmiş başlıca bacak protezlerinden diz altı ve dizüstü ampütasyonları için silikon liner pin sistemli protezler, Aktif vakumlu ve pasif vakumlu bacak protezleri en çok talep gören ve başarı sağlayan protez çeşitleridir. Diz altı ve diz üstü bacak protezleri modüler, mekanik, pnömatik, hidrolik, elektronik, bionikbacak olanak çeşitlendirme yapılmaktadır.

Kalça Bacak Protezleri

  • Modüler sistem kalça protezi
  • Modüler sistem elektronik ve hidrolik kalça protezi

Proklinik Protez ve Ortez Uyguma Merkezi teknik ekibi tüm soket sistemlerin eğitimlerini almış olup 24 yıllık sektör deneyimiyle uygulamaktadır. Önde gelen tüm üreticilerin son teknolojik protez bileşen ürünlerini kullanarak, protez bacak kullanıcılarının hareket özgürlüğüne kavuşmasını  yardımcı olmaktayız. Proklinik Protez ve Ortez Uygulama Merkezi size en yeni teknolojilere ve her yerde mevcut olan en yetenekli bacak protezlerine erişimi sağlamaktadır. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak özel ekibimiz bir bacak protez oluşturmak için tüm bilgi birikimini kullanıcılarına aktararak rehabilite ederek sosyal hayata kavuşturmaktadır. Hayata kaldığınız yerden devam edin.

Bacak Portezi Çeşitleri

Kozmetik görünümler için bir kaplama

Yeni protez kullanıcılarının ve yakınlarının en başta sorularının yoğunlaştığı, protezine yıllanmış protez kullanıcılarınınsa en son olarak değerlendirdiği aşamadır. Proteziyle yürüme becerisine kavuşmuş protez kullanıcısının en doğal olarak isteyeceği diğer bir durumda proteziyle nasıl daha doğal görünüm sağlama fikridir. Bacak protezlerinden kalça, dizüstü, diz altı, ayak- ayak bileği protezlerinde çeşitli materyaller kullanılaraktan kozmetik çözümler üretilir.

Süngerden üretilmiş kozmetik çözümler hafif, doğal görünümlü, esnek fonksiyonel olmakla beraber yaşanılan iklim koşuluna göre nemden etkilenerek 18 – 48 ay aralığında çökme inceme ve yırtılma yapar.

Yarı sert soft malzemeden üretilmiş kozmetik çözümler. Süngere göre daha uzun süre konforunu şeklini muhafaza eder. Diz altı ve ayak, ayak bileği seviyesine uygulanabilir, tercihen de kalça ve diz üstü protez bacak kullanıcıları da yarım olarak kullanabilirler.

Silikon kozmetik çözümler;

Kişiye özel üretilmiş çözümler çok maliyetli olmasına karşılık canlı görünüm sağlamaktadır. Dezavantajı sünger ve soft malzemelere göre ağır bir malzeme ve maliyetli bir yöntem olmamasıdır. Silikon kozmetik çözümlerde başka bir yöntemde standart silikon kılıflardır.

3D Printerden üretilmiş kaplama yöntemi; oldukça yeni bir yöntem olup yakın zamanda çok daha kalıcı başarılı sonuçlar elde edilecektir. Oldukça dayanıklı olmakla beraber kozmetik açıdan her bacak protez kullanıcı tarafından kabul görmemektedir.

Kozmetik protez parçaları tüm dünyada 3D printer hariç garanti kapsamında değildir.