Biyonik Kol Protezleri

Biyonik protezler, üst ekstremite (kol) protez uygulamalarında teknolojinin şu an için vardığı en son noktadır.

Myoelektronik kol protezlerinde olduğu gibi hareket, kasların üzerlerine yerleştirilmiş sensörlerin kas hareketlerini algılaması ve protezin buna yanıt vermesiyle gerçekleşir. Yeni nesil protezlerle protez el çok farklı ihtiyaçlara göre pozisyonlanabilir. Anahtar tutuşu, kalem tutuşu, klavye kullanma, oval nesneleri kavrama gibi birçok eylem biyonik ellerle mümkün olabilir.

BEBIONIC KOL PROTEZI

‘Yeni nesil yaşam ile görünümü, yenilik ve teknolojiyi birleştiren myoelektronik kol protezi.. Doğala yakın tutma-kavrama hareketleriyle gelinen son nokta.

Gerçek el hareketleri kopya edilerek, bağımsız parmak hareketlerini yapabilen biyonik el protezi İngiltere de yapıldı. Mevcut myoelektrik kontrollü protezlerden farklı olarak parmakları bağımsız hareket edebilen, el bileği kendi etrafında dönebilen ve bilek bükülme hareketi yapabilen bu el sistemi, küçük hacme sahip şeyleri hassas tutabilme yeteneğine de sahip. Bunun yanında güçlü kavrama becerisi de olan BeBionic, gerektiğinde içecek kutularını ezebilecek düzeyde kavrama yapabiliyor.

İleri düzey mühendislik çalışmaları ile İngiltere de geliştirilen BeBionic adı verilen biyonik el  üst extremite uzuv kaybı olan protez kullanıcıları için yeni yaşam standardı getirecek. Biyonik mühendislik ürünü olan BeBionic el protez kullanıcısının sağlam el ile yapabileceği birçok işi protezi ile de yapabileceğini gösteriyor.

I-Limb El Protezi

I-Limb Ultra, diğer birçok protez elden hem çok daha doğal bir görünüm hem de çok daha doğal bir hareket vaat eder. Her parmağın bağımsızca hareket edebilmesi, kavramak istediğiniz farklı şekillerdeki nesnelerde üst düzey tutunma ve kontrol yaratır. Touch Bionics firmasının I-Limb Ultra için geliştirdiği benzersiz ‘Biosim’ yazılımıyla kullanıcının günlük ihtiyaçlarına göre fonksiyonları kişiselleştirile bilinen yegane eldir. Otomatik kavrama moduyla masa başı çalışanlar için günlük ihtiyaçlara yanıt verebilecekken, hassas tutma modu ile küçük objelerle çalışanlara oldukça yardımcı olabilir veya doğal hareket moduyla yürüyüş ya da dinlenme anlarında elin fonksiyonalitesini belirleyebilirsiniz. Sadece I-Limb Ultra da olan değişken kavrama kuvveti özelliğiyle de ayakkabı bağlarken, içine doldurulan sıvıyla ağırlığı artan bardağı tutarken veya çanta taşıma anında ihtiyaç duyduğumuz sıkı kavramayı sağlayarak kullanıcı için oldukça faydalı olabilir.

Bir bakışta yeni özellikler

  • Değişken kavrama modu kademeli tutma kuvveti
  • Hareket (mimik) seçim özelliğiyle kullanıcıya özel seçimler sunma şansı verir
  • Güncellenmiş ve yeni özellikler eklenmiş Biosim ve Bisosim-pro yazılımı
  • Kullanıcıya daha fazla esneklik sağlayan üç yeni kavrama modu
  • Nesnelerin kaymasını engellemek için otomatik kavrama özelliği
  • Istihrahat anında otomatik olarak doğal pozisyona geçiş
  • Düşük pil uyarısı ses sinyali
  • % 25 arttırılmış pil dayanımı
  • 2 yıl standart garanti

Michelangelo Biyonik El

Ellerimiz, vücudumuzun en önemli ve aynı zamanda en komplike çalışma mekanizmasına sahip uzuvlarıdır.

Axon-Bus® yazılım ile birlikte Michelangelo® biyonik el, Ottobock tarafından tasarlanmış olağanüstü işlevsellik ve çok doğal el tasarımı sunan en yeni protez el modülüdür.

Anatomik tasarımı ve olağanüstü işlevsel formu ile Michelangelo® biyonik el, myoelektronik kontrollü hareket özelliğine sahip el protezlerinde tamamen geleceğe dönük yeni bir yaklaşımı ifade etmektedir. Bağımsız hareket özelliğine sahip 4 parmak ve ayrı pozisyonlanabilen baş parmak sayesinde Michelangelo® el daha önce hiç görülmemiş bir kinematik işlevsellik sunar.. Doğal bir hareket elde edebilmek amacıyla biyonik el iki adet servo motor ile donatılmıştır. Ana motor elin açma kapama ve dirençli kavrama hareketlerinden sorumludur. Baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak aktif hareketlerde, yüzük parmağı ve küçük parmak ise pasif olarak hareketlere eşlik eder. Çok yönlü fonksiyonalite 7 farklı pozisyonda kavrama seçeneği sunar. Yeni teknoloji aynı zamanda elimizi kullanmadığımız anlar için anatomik dinlenme pozisyonu sunarak pozisyonlanabilir bilek eklemi sayesinde çok daha doğal görüntü ve hareket imkanı verir.

Olağanüstü Tasarım

Michelangelo® el,olağanüstü bir fizyolojik tasarıma sahiptir. Örneğin, parmaklar gerek yumuşak gerekse sert materyaller kullanılarak üretilmiştir tıpkı kemiklerin,kasların,eklemlerin ve tendonların vücudumuzdaki uyumları gibi.Eşsiz bilek eklemi doğal görünüm yönünden olduğu kadar 4 farklı yönde bilek hareketlerine izin vererek kullanıcının protezine fonksiyonel ve mental yönden adapte olmasında önemli katkı sağlar.Şu an için 6 farklı renk tonuyla üretilen Michelangelo® eldivenleri, gerçekçi görünümü destekler.

Utah Arm 3

1981 yılından günümüze Utah Kol Protez ekipmanları, dirsek üstü ampütasyonlarında en çok tercih edilen myo elektrik kol protezi üreticilerinden biri olmuştur. İlk olarak Dr.Steve Jacobsen öncülüğündeki Utah Üniversitesi Mühendislik Dizayn Merkezi bünyesinde başlayan çalışmalar, 1987’de Motion Control firmasının kurulmasıyla devam etmiş, çok yakın bir zaman zarfı içinde de Utah 2 dirsek ekleminin lanse edilmesiyle kol protezleri sektöründen en çok tercih edilen ve güvenilir bir firma imajıyla günümüze kadar devam etmektedir.

Utah-3 Kol Protezi – Gerçeğe bir adım daha yakın…

2004 yılında Motion Control mühendisleri, Utah-3 kol protezine, dirsek eklemi uygulamalarında bir olarak mikroişlemci entegrasyon uygulaması gerçekleştirmişlerdir. Bu sayede dirsek ekleminde de gerek protez uygulamarı yapan uzmanların gerek se kullanıcıların kişisel gerekli ayarlamaları yapabilmelerine olanak sağlamıştır.

Kullanımı çok kolay arayüzüyle günlük aktivitelerden özel ihtiyaçlara kadar yanıt farklı beklentilere yanıt verebilecek bir ürün ortaya çıkmıştır. Hassas ayar yapabilme olanağıyla el veya dirsek ekleminin istenilen hız ve kuvvette hareketi kullanıcı veya prostetist tarafından özelleştirilebilinir.

Eş zamanlı Dirsek ve El Kontrolü!

Utah-3 ün hareket kabiliyeti ve hassaslığı hemen her hastaya maksimum fonksiyonalite imkanı sunar. Dirsek üstü ampütasyonları ve omuz dezartikülasyon seviyesinden ampütasyonlarında kullanımı idealdir. Özel rehabilitasyon terapistleri tarafında verilen eğitimler neticesinde ürüne adaptasyon süreci oldukça kısa zamanda sağlanmaktadır.

Olağanüstü Tasarım

Michelangelo® el,olağanüstü bir fizyolojik tasarıma sahiptir. Örneğin, parmaklar gerek yumuşak gerekse sert materyaller kullanılarak üretilmiştir tıpkı kemiklerin,kasların,eklemlerin ve tendonların vücudumuzdaki uyumları gibi.Eşsiz bilek eklemi doğal görünüm yönünden olduğu kadar 4 farklı yönde bilek hareketlerine izin vererek kullanıcının protezine fonksiyonel ve mental yönden adapte olmasında önemli katkı sağlar.Şu an için 6 farklı renk tonuyla üretilen Michelangelo® eldivenleri, gerçekçi görünümü destekler.

DynamicArm®

DynamicArm®, dünyanın ilk sürekli aktif çalışan servo motorla işletilen dirsek eklemidir. İnsan kolunun doğal hareketlerini bize her zamankinden daha yakın gerçekleşmesini sağlayan elektronik kontrollü eklem modülüdür.

DynamicArm oldukça hızlıdır. Özel servo motorlarıyla enerji tüketimi oldukça düşüktür.   6 kg’a kadar ağırlık kaldırılabilir. Son derece hızlı sinyal iletimi, yeni geliştirilmiş sinyal işleme ile birlikte, yeni AXON-BUS ® kullanarak yüksek fizyolojik hareket için izin verir. Ottobock DMC kontrol konsepti sayesinde, güç ve hız doğal kolaylıkla kontrol edilebilir. Entegre AFB (Otomatik Önkol Dengesi) sayesinde yürüme esnasında kolun doğal salınımına izin verir. Bükülme esnasında harekete yardımcı olurken kullanmadığımız anlarda enerji son derece etkili muhafaza edilir.