|  | | |    

Dafo – İlk Kullanım

Dafo - İlk Kullanım

Dafo; dinamik ayak bilek ortezinin kısaltmasıdır (dynamic ankle foot orthosis). Uygulandığı bölgede stabiliteyi arttırmak, şekil bozukluklarını önlemek, yürüme paternine yardımcı olmak veya ameliyat sonrası koruma sağlamak gibi farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kullanıcının ihtiyaçlarına göre birçok farklı Dafo türü olmakla birlikte özel ölçü teknikleriyle kişiye özel hazırlanır.

Kullanım Süresi

Dafoların kullanım süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda gece-gündüz 24 saat kullanım gerektirdiği gibi bazende sadece belli spesifik aktivitelerde kullanımı uygun görülebilir. En doğru yanıt için, terapistinize veya doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Dafo'nun İlk Kullanımı

Dafoların yenilenme zamanı gelmiş veya ilk kez Dafo kullanımı söz konusuysa, ilk günden itibaren kontrollü olarak kullanım süresini arttırmak, şayet ameliyat sonrası kullanılan bir Dafo ise doktorunuzun vermiş olduğu direktife göre süreyi belirlemek oldukça önemlidir.

Dafo Kullanımında Sürenin Arttırılması

İlk Gün 1 saat, İkinci gün 2 saat, Üçüncü gün 3 saat ve sürenin düzenli arttırılması ile sağlanır. Tecrübeli Dafo kullanıcıları kullanım süresinin arttırılmasını çok daha kolay hissedeceklerdir.

Dafo Çorap Seçimi

Çorap Seçimi

Dafo muhakkak çorapla kullanılmalıdır. Çorabın pamuklu ve uzun olup, Dafo’nun bittiği noktadan geri kıvrılması uygun olacaktır. Sıcak günlerde çorabın gün içinde yenisiye değiştirilmesi tavsiye edilir. Dafo’nun tahrişe neden olmaması için çorapta kırışıklık olmamasına dikkat etmek gerekir.

Uygulama ve Kontrol

Herhangi bir Dafo uygulamasında sıkı sıkıya temas olması normalken, rahatsızlık verici baskılarda istenmeyen ve dikkat edilmesi gereken noktalardır. Dafo içinde topuğun ortez tabanına temas etmesi için bilek bandının sıkıca bağlanmış olması çok önemlidir. Ayak bileğinde gerginlik varsa diz eklemini olabildiğince bükerek ayak bileğini rahatlatabiliriz (bilek bandının altında görülecek kızarıklar sorun oluşturmayacaktır).

Bir süre kullanımın ardından Dafo çıkartılıp, özellikle kemikli bölgelerde oluşan kızarıkların kontrol edilmesi çok önemlidir. Oluşan pembemsi kızarıklıkların genellikle 1 saat içinde gitmesi beklenilir. Bu süre zarfı içinde geçmeyen kızarıklıklar mevcutsa ortotistinizle temasa geçmenizi tavsiye ederiz.

İlk Kullanım Detayları