|  | | |    

DAFO

DAFO NEDİR? NASIL KULLANILIR?

DAFO (Dinamik Ayak Bileği Ortezi) bacak düzgün basış sırasında ayak bileği ve ayağı doğru bir pozisyonda tutmaya yarayan cihazlardır DAFO’yu ayak-ayak bileği hareketlerini normale yaklaştırmalı veya ayakta kas iskelet sistem problemlerinin oluşmasını engellemek için kullanmalı.DAFO kişiye özel ölçü alarak kendi fiziksel özelliklerine uygun şekilde kişiye özel imal edilir.

Standart bir DAFO ayak ayak bileğini arkadan kavrar ve yandan bakışta L şeklindedir. Hastanın ihtiyacına göre bilek hareketlerine izin verilebilir. Cırt veya bağcıklar ile alt bacağa sabitlenir. DAFO’yu kendiniz tamir veya ilave etmekten kaçınınız. 6 ayda bir rutin kontrolünüz olacaktır bu nedenle yaptırdığınız yer ile irtibata geçiniz.

DAFO Nasıl Kullanılır?

-Bacağa uzun bir çorap giyilmelidir.

-Cırtlar açılmalıdır.

-Eğer orteziniz iki aşamalı ise ilk önce iç parçasını  giymeniz gerekmektedir iki ortezi aynı anda giymeye çalışmayınız.

-Ortez giyilmeli

-Ayağın ortez içinde ki pozisyonu çok önemlidir. Topuğun ve parmakların tam oturduğuna emin olmanız gerekmektedir.

-Cırtları ölçülü sıkmak gerekmektedir. Ne çok fazla ne de çok az. Aşırı sıkma durumlarında cilt tahriş olabilir.

-Ayakkabı ortezin üzerine giyilir.

-Dafo tek başına kullanılmaz bir yardımcı elemandır.

Ayakkabı ve ortez uyumu önemlidir. DAFO bir ayakkabı değildir. DAFO’nuz belki ayakkabı numaranızı bir beden büyütebilir.

Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

İlk defa ortez kullanıyorsanız topuk, ayak altı ve cırtların değdiği bölgelerde kızarıklıklar oluşabilir. Bu sebeple tavsiyemiz DAFO’nuz ilk gün 1 saat giyip gözlemlemenizdir. DAFO’yu bir saatlik sürenin sonunda çıkarttığınızda bir kızarıklık gözlemlediyseniz 20-30 dakika bekleyin eğer ki kızarıklıklar bu süre içinde geçiyorsa bir problem teşkil etmiyor demektir. Ancak 30 dakika sonra hala kızarıklık devam ediyorsa lütfen DAFO’nuzu yaptırdığınız merkez ile bağlantıya geçiniz.

 

Bakım Ve Temizlik Nasıldır?

DAFO nemli bir bezle temizlenebilir.Çamaşır makinesinde yıkamatkan kaçınınız. Mümkünse fazla bastırmadan alkollü bir bezle de temizlemeniz mümkündür.da aşırı sıcak olan bölgelerden ve güneş altından uzak tutunuz.

Yorum Yazın