Karbon Ayaklar

Karbon fiber, gerek hafifliği ve gerekse yüksek mukavemeti nedeniyle son yıllarda protez sektöründe oldukça tercih edilen bir materyaldir.

Protez sektöründe yeni araştırmaların temelini, uzvun gerçek hareketini olabildiğince taklit edebilen ürünler oluşturur. Bunun protez ayaklar üzerinde yansıması, yürüyüşün belli anlarında yeterince esneyebilen (en iyi yer teması için) ve belli anlarında da adımlarınıza destek olacak şekilde yaylanabilen (enerji geri dönüşümü) ayaklardır. Yeni nesil olarak tanımlayabileceğimiz karbon fiber ayaklar, en düşük düzey protez kullanıcılarından özel sporcu protezlerine kadar farklı aktivite düzeylerine ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde uygulanmaktadır.

Re-Flex Rotate™ with EVO™ (ÖSSUR)

Össur EVO ™ ile Re-Flex, hem dikey hem de rotasyonel şok emilimini sağlayan, dayanıklı ve yüksek performanslı bir protez ayak parçasıdır. Özellikle çok aktif veya orta aktivite seviyesine sahip kullanıcılar için ideal bir ayak seçimidir.

Temel Özellikler:

• Dikey şok emilimi ve dinamik enerji geri dönüşümü YENİ titanyum helezon yay, dikey şok kuvvetleri 14 mm oranında absorbe ederek güdüğün üzerindeki baskıyı en aza indirir. Titantum helezon yayın vermiş olduğu dinamik enerji geri dönüşümü, Re-Flex Rotate ayağı hem daha hafif hemde daha duyarlı hissettirir.
• Dönme şok emilimi, güdük üzerindeki baskıyı azaltmak ve daha fazla konfor sağlamak için dizayn edilmiştir. Ayrıca dönme şok emilimi, günlük rutin iş hayatında fiziksel efora dayalı çalışanlar için oldukça avantaj sağlamaktadır.
• Kullanım kolaylığı – şok emme ünitesi, kullanıcı ya da protez uygulayıcısı tarafından herhangi bir ayar gerektirmemektedir. Her kullanıcının özel ihtiyaçlarına uygun 8 farklı katagoride sunulmaktadır.
• EVO ™ teknolojisi – patentli ayak kılıf tasarımı, topuk vuruşundan itibaren insan ayağının doğal hareketini taklit ederek daha akıcı ve enerjik yürüyüşün gerçekleşmesini sağlar.

Re-Flex Shock™ with EVO™ (ÖSSUR)

Aktif protez kullanıcıları için büyük bir enerji dönüş ve üstün şok emilimi sağlayan, Össur Flex-Foot, ağır ve yüksek aktiviteli sporlar için ideal, yüksek performanslı bir ayaktır. Re-Flex Shock ayak, kendini kanıtlamış teknolojileri bir araya getiren, Össur tescilli EVO teknolojisi sayesinde doğal ve akıcı yürüyüşe yardımcı olur.

“Çalış, Dinlen ve Eğlen… Hayata bıraktığın yerden devam et.”

Re-Flex Shock, günlük faaliyetlerin yanında sportif faaliyetler içinde rahatlıkla kullanılabilir. Ağırlık altında kalınan işler, çocuğunuzla yaptığınız oyunlar veya yüksek performans gerektiren futbol, hockey gibi sporlar.. Re-Flex Shock, tüm bu faaliyetlerde oluşabilecek potansiyel zarar verici güçleri ve olası incinme risklerini en aza indiricek şekilde dizayn edilmiştir.

Elation®

Spor yaparken ayakkabının topuk yüksekliği..Yemeğe çıkarken giydiğiniz ayakkabı..Protezinizin ayakkabınıza ayak uydurmasını istemez miydiniz?
Fonksiyonel ve aynı zamanda topuk yüksekliği ayarlanabilir bir ayak modulu..Össur ELATION..Oldukça esnek, enerji geri dönüşümlü, destekli ve akıcı bir yürüyüş sağlayan patentli ayak modülü . Aynı zamanda ayak bileğinin açısını basit bir buton yardımıyla tek tuşa basarak ayarlayabilmenize imkan sağlıyor.

AXTION (OTTOBOCK)

Özellikle aktif protez kullanıcıları için geliştirilmiş, karbon fiber ayaklar sınıfında, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından olan Reddot 2005 de ödül almış protez ayak modülüdür. Mobilite seviyesi 3 ve 4 e göre tasarlanmıştır. Oldukça hafiftir. Esnek ve yaylanabilir yapısıyla enerji depolama özelliğine sahiptir. Doğal yürüyüş mekaniğini bozmaz ve maksimum uyum saglar. Spor esnasında ihtiyaç olunan hareket açıklığına ve esnekliğe izin verir. Kozmetik kılıfıyla doğal ayak görüntüsüne sahip olur.

C-WALK (OTTOBOCK)

İsmini ‘C’ seklinde dizayn edilmiş karbon fiber yapısından alan her yöne hareketli karbon ayaklar sınıfında protez ayak modülüdür..Yürümenin her anında anatomik harekete maksimum uyum sağlamanın ötesinde enerji depolayarak yürüyüşe yardımcı olur. ’C’ şeklindeki yapı, topuk vuruşu veya protezin üzerine her ağırlık aktarıldığında iç gerilim oluşturarak protezin yerden kalkışını kolaylaştırarak bu gerilimi enerjiye donuştürür ve yürümeyi hızlandırır. Bu özelliği nedeniyle enerji depolayan ayaklar statüsündedir. Her türlü zemin yapısına adapte olabilir (yokuş aşağı-yukarı..)Dış yüzeyini kaplayan kozmetik kaplamasıyla doğal ayak görüntüsüne sahip olur.

1 M 10 (OTTOBOCK)

1M10 Ottobock tarafından geliştirilmiş, bireysel ihtiyaçlara kolayca adapte edilebilir protez ayak parçasıdır.

Temel Özellikler:

 • Oldukça destekli yer teması; protez taraftan sağlam tarafa ağırlık transferi esnasında dahi
 • Multi-eksenli hareket yeteneği-düz olmayan zeminlerde mükemmel tutunum
 • Protezin dinamik ayarlarını değiştirmeden uyarlanabilen topuk sertlik ayarı
 • Hafif yapı
 • Hareketlilik katağori 1 ve 2 için uygundur.

“ Daha fazla destek, Daha fazla hareket,,Daha fazla Özgürlük…”

1 C 60 TRITON (OTTOBOCK)

“Daha aktif yaşam için…”

1 C 30 TRIAS modeli baz alınarak geliştirilmiş, daha üst düzey aktivite seviyelerine uygun en yeni Ottobock karbon ayak modeli.Trias gibi Triton’da 3 noktalı yay yapısı sayesinde enerji depolama ve geri dönüşümü sağlar. Karbon ön kısım, iki parçalı karbon topuk kısmı ve yüksek performanslı polimer materyali ile mükemmel fonksiyon ve enerji geri dönüşümü sunar.

1 C 60 TRITON ÖZELLİKLERİ

 • 3 nokta dizaynıyla basma fazı geçişlerine mükemmel uyum
 • Topuk vuruşunda çok net plantar fleksiyon
 • 2 parçalı ön yapı sayesinde daha fazla güvenlik, destek ve kontrol (ayakta ve yürüyüşte)
 • Mükemmel dinamik yapı, enerji depolama ve geri dönüşümü
 • Topuk kamalarını kullanarak kullanıcının bireysel ihtiyaclarına kolay adaptasyon
 • Gündelik hayatta veya sportif faaliyetlerde yüksek rahatlık
 • 150 kg kadar olan hastalar için uygundur.

1C62 Triton Harmony®

Triton Harmony® 1C60 Triton karbon ayağın mükemmel fonksiyonelliği ile kanıtlanmış Harmony® P3 teknolojisini birleştirir.

 • Dinamik ve 1C60 Triton esnekliği
 • Arttırılmış emniyet için güdük ve protez arasında daha kuvvetli tutunma
 • Aktif vakum sistemi sayesinde günlük volüm değişikliklerine uyum sağlama
 • Güdük ile soket arasında dikey ve torsiyon kuvvetlerinde azalma
 • Gelişmiş şok absorbsiyon
 • Artmış hissiyat
 • Kompakt tasarım

RUNWAY

Topuk yüksekliği 0-5 cm aralığında hasta tarafından kolaylıkla her ayakkabıya göre ayarlanabilir. Anatomik olarak ayarlanmış bilekteki kayma hareketi, farklı topuk yüksekliklerinde statik ayar değişikliği gerektirmez. Hasta kendi kendine bilek ayarı yaparak ayakkabı olmaksızın da rahatlıkla yürüyebilir. Özellikle kadınlar yüksek topuklu ayakkabı giyebilir.

SIERRA

Özel olarak uzun karbon lif yapısı ile tasarlanmış olup esnek ve ahenkli bir yürüyüş sağlar. Kendine özgü tasarımı ile mükemmel seviyede eversiyon ve inversiyon sağlar. Altta boydan boya uzanan karbon yapı yürüyüş esnasında hastaya yüksek stabilite sağlar.

RENEGADE

Geliştirilmiş Z-Shock teknolojisi ile her hızda maksimum konforlu yürüyüş sağlar. Z şeklinde tasarlanmış %100 karbon topuk yapısı son derece dayanıklı olup bakım gerektirmez. Şok emme yapısı soketteki piston hareketini engeller ve yorğunluğu azaltır.

EMOTİS ELEMENT FOOT

Emotis Element Ayak, 3 parçalı karbon fiber yapısıyla kendini diğer protez ayaklardan ayırır. Özel dizaynı sayesinde topuk temasıyla başlayıp, orta duruş ve parmak kalkış fazına kadar yani yürüyüşün her anında eşsiz destek sağlar. Emotis Element Ayak, yürüyüş döngüsünün tamamında kusursuz stabilite, fazlar arası geçişlerde akıcılık ve yüksek performans sunar.

Reaksiyonunda kayıplara neden olur. Element Ayakta ise patentli 3. yay sistemi bu kaybı ortadan kaldırır ve yer reaksiyon momentini oldukça etkili olarak proteze aktarır.

Diğer karbon fiber protez ayak tasarımlarında, topuk vuruşundan orta duruş fazına geçişte bir duraksama noktası vardır. Bu da yürüyüşte topuk temasından ileriye sonraki fazlara geçişte sağlanan dinamik yer.

Element Ayak orta ve üst aktivite seviyesindeki protez kullanıcıları için uygundur.

IBEX FOOT

Ibex Ayak Sistemi, çok eksenli ayak tasarımı ile geleceğe doğru büyük bir adımdır. Ibex yenilikçi mikro ince karbon lif ve split topuk plakası engebeli arazilerde içe-dışa esneme (inversiyon-eversiyon) kontrolu sağlar. Çok eksenli eklem yapısı enerji geri dönüşümünü optimize ederken uzun alt karbon plakası ise enerji birikimi üst düzeyde tutar.Tek parçalı dizaynı topuk temasından parmak kalkış anına kadar enerji geri dönüşümü eşsiz biçimde destekler. Ibex Ayak,dengeli performansı ile hayatın zorluklarına karşı güven verir.

Ibex Ayak orta ve üst aktivite seviyesindeki protez kullanıcıları için uygundur.

Fusion™ Foot

Fusion Ayak, aldatıcı basit bir tasarım ile yürüyüş esnasında çok yönlü eklemi, dikey şok emilimi sağlayan yapısı, yüksek enerji depolama ve enerji geri dönüşümünü sağlayan yapısı ile yüksek kalitede bir protez ayaktır. Entegre tasarım kompozit gövde, topuk ve ayak plakasının bağımsız olarak birlikte çalısmasını sağlar. Yüksek şok emme, yürüyüşün fazlarında oldukça akıcı geçiş, içe-dışa rotasyon, içe-dışa esneme (inversiyon-eversiyon) ve yüksek enerji geri dönüşümü en temel özellikleridir.