|  | | |    

Keşke daha önce karbon cihaz yaptırsaydım dedim – Z.S. Kahraman

Merhaba,
46 yaşındayım, polio sekeli hastalığı nedeniyle sol bacağım için 3 yaşımdan beri klasik uzun bacak yürüme ortezi kullanıyorum , yaklaşık on yıl önce başka bir merkezde karbon cihaz yaptırmıştım, ancak ergonomisi efektif olmadığı için kullanamadım, yeniden eskiden kullandığım klasik cihaza geçtim. Bu durum karbon cihaza karşı kullanamayacağım şeklinde yargı oluşturdu. Yine Ankara’da eski yaptırdığım yerde klasik cihaz yaptırarak kullanmaya devam ettim. Ancak yine Ankara’da yollardır yaptırdığım yerde son kez gittiğimde teknisyen değişmişti ve cihazımı kullanamadım. İstanbul’da epey araştırma yaptım, başka bir yerde yaptırmaya çalıştım ama yine memnun kalmadım,kullanamadım. Sonrasında Prokliniği bir doktor arkadaşım tavsiye etti. Yaklaşık 8 ay önce gidip konuştum. Bir kaç başarısız cihaz sonrası öncesinde de karbon cihaz olumsuz deneyimi sonucunda düşünmek istedim. Karar vermem 6 ayı buldu.

Proklinik, son derece deneyimli ve profesyonel yaklaşımları sonucunda 2 ay önce bacağıma en uygun cihazı yaptılar, yaparken de eğer kullanamazsanız eski cihazınıza döneriz ondan yaparız garantisini verdiler. Karbon cihaz kullanmaya karar verdim ve bana en uygun karbon cihazını yaptılar. En ilginç olanı ise sol bacağımda kas gücü neredeyse sıfıra yakınken tek taraflı kilitli karbon cihazı uygun gördüler ve çok başarılı bir şekilde yaptılar. Bundan çok şüpheliydim ama Sayın Hasan Uçar kullanacağımı söyledi, bende güvendim. Bir prova sonrası teslim aldım. İlk fark ettiğim postürümün düzelmesi oldu. Önceden ayakta dururken bir tarafıma eğimli ve hiperekstansiyon halinde duruşum vardı. Bu duruşun düzelmesi oldukça mutlu etti. Ayak bileği eklemini öyle güzel yaptılar ki, yürürken aksamam azaldı. Ayak bileği sanki kendisi basma hareketini yapıyor. Topuğuma bastığımda diğer bacağımla adımı attığımda cihaz kullandığım ayağımda kendi salınım hareketini, kendisi yapmaya başladı. Bu durum ayak bileğimin sıfır kas gücü yavaş yavaş artmaya başladı, bu tür bir kilit sistemi kas gücünün artmasına yönelik ilerde daha da belli olacaktır. Ayrıca dizim laterale kaydığı için dizlik kullanıyordum, karbon cihazda bu aparattan da kurtuldum ve ayağım dün düz oldu, bu da oldukça şaşırtıcıydı. Ayrıca pantolon altından estetik durması da çok mutlu etti.

Tereddüt içinde olmamın nedeni 43 yıllık kullandığım cihazın değişmesiydi. Ancak şu an keşke daha önce profesyonel bir yer olan Proklinik’de yaptırsaydım diyorum. Alışma süresi için kendime 15 gün vermeme rağmen ilk gün % 80, üçüncü gün de tama yakın alıştım. Ben bile bu kadar hızlı alışabileceğimi düşünmüyordum. İlk gün diz altına biraz fazla yük biniyor gibi düşündüm, sabırlı davrandım, üçüncü günde buna da alıştım, çünkü yük dengesi fizik kurallarına göre cihaz üzerindeki manüplasyonla çok güzel ayarlanarak yaptılar. Yılların alışkanlığını bir haftada değiştirdim ve çok daha iyi oldu. Keşke daha önce karbon cihaz yaptırsaydım dedim, yaptırmak bir kenara bizim gibi ortez kullananların en büyük handikapı piyasada çok fazla ortez atölyesinin olması ve sağlıklı, profesyonel bir yer bulamamaları.
Sonuç olarak prokliniğe en içten teşekkürlerimi iletiyorum, profesyonel çalışmaları için.

Paylaş :

Yorum Yazın