|  | | |    

Kişiye Özel Ortopedik Tabanlık

 

Kişiye özel ortopedik tabanlık tercih edilmesinin nedeni; her insanın vücut biyomekaniği birbirinden farklıdır ve her ayağa özel çalışılmaktadır. Her insanın günlük aktiviteleri birbirinden farklı olduğu için kişiye özel çalışmada yapılan analiz değerlendirme sonuçları farklılık gösterebiliyor.  Yapılan ayak analizi ve yürüme analizlerinde hastanın sorunları dinlenir ve  analiz ile neler yapılacağının anlatılması gerekir.

Kişiye özel ortopedik tabanlıklar hastanın ayak yapısına ve kendisine özel olacağı için tercih edilir. Ortopedik ayakkabılar veya hazır tabanlıklar standart ve herkesin ayak yapısına uygun süspansiyon sağlamak ve mevcut biyomekaniği değiştirmeden esneme ile konfor verilmeye çalışılır.

Kişiye özel ortopedik tabanlık yapıldığında hastanın ne tür ayak yapısına sahip olduğu ve biyomekaniği düzelmek için ayak analiz sonuçlarına göre tabanlık yapılması gerekir.

Ayak tabanlığı kişiye özel yapılmalıdır. Kişiye özel tabanlıkları protez&ortez teknikerleri ve uzmanların görevidir. Uygun alanlarda yürüme analizi yapılmalı hasta değerlendirilmeli ve ortez&protez firmalarında satışı gerçekleştirilmelidir.  Ayak tabanlıkları yoğun ilgiden dolayı her yerde rahatlıkla bulunabilir, fakat doğru analiz doğru değerlendirme ve gözlemleme çok önemlidir.

Ayak ve yürüme analiz merkezlerimizde birçok analiz cihazı mevcut. Doğru analiz için yaklaşık yarım saat içinde komple ayak ve yürüme analizi yapılır.  %100 Kişiye özel tabanlık analiz, değerlendirme ve  tabanlık üretim hizmeti vermekteyiz.

Ayak tabanlıklarının da kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır. Günlük kullanılan tabanlık ile spor yaparken kullanılan tabanlık ayrı olmalıdır.  Bunun sebebi ise günlük bir yürüyüşte ayakların altına düşen basınç ile spor yapıldığında ayak altına düşen basınç çok farklıdır. İkisi arasında fark ise tabanlığın sertliğinde değişiklik göstermektedir.Çeşitli rahatsızlıkları olan kişiler içinde yine malzeme seçimi ve diğer özellikler önemlidir.Renk seçeneklerine göre sertlikleri değişmektedir. Ayak deformasyonları sonucunda ortaya çıkan bir takım ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde ilk olarak kişiye özel tabanlık kullanımı önerilir. Özellikle düztaban kişilerin kişiye özel tabanlık kullanması büyük oranda tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Proklinik Protez ve Ortez Merkezi olarak kurumsal firmalara ayak analizi taraması  yapıyoruz. Yaptığımız kurumlardan  olumlu geri dönüşler almaktayız. Çalışan sağlığını korumaya yönelik fayda sağlarken, iş verimliliğini artırmayı hedefleyen ayak sağlığı alanında hizmet vermekteyiz.

Hayata kaldığın yerden devam et

Uzman Protez Teknikeri |Hasan UÇAR

hasanucar@proklinik.com.tr

 

Yorum Yazın