Mekanik Diz Eklemleri

Mekanik diz eklemleri, üzerlerinde herhangi bir elektronik ünite bulundurmayan, farklı kullanıcı gruplarına göre farklı fonksiyonitelere sahip protez diz eklemleridir.

Bazı mekanik diz eklemleri son derece basit elle kontrol edilebilen ve yürüme esnasında kilitlenebilen, otururken ise kilidinin açılmasıyla bükülme özelliğine sahip yapıdadır. Kullanıcının aktivite düzeyi düşükse elle veya otomatik kontrol edilen kilitli diz eklemleri günümüzde halen yaygın kullanılan ürünlerdir. Aktif kullanıcılar içinse, pnömatik veya hidrolik sistemleriyle kombine edilmiş, hareketlere yardımcı olabilen ve bazı özellikleriyle mikroişlemcili diz eklemlerine benzeyen son derece fonksiyonel ürünler uygulanmaktadır.

3 R 60 EBS (Ottobock)

Güvenli, konforlu, doğal ve sağlıklı yürümek için 3R60 EBS diz eklemi kullanabilirsiniz. Doğal adım paternini incelediğimizde diz eklemi topuğun yere teması sırasında 15 derece fleksiyonda kalır. Buda topuğun yere yumuşak ve güvenle temas etmesini sağlar. Düz olmayan yüzeylerdede kullanım imkanı verir. Fizyolojik adımlama sayesinde omurga, kalça ve güdük rahatlar. Eklem üzerine olan yıpranmalar en aza iner. EBS sistem avantajı uzun yürüyüşlerde fark edilir. Güvenli, konforlu, doğal adımlama için ergonomik dengeli basma sağlar (EBS). Çok akslı yapı sayesinde yüzey toleransı iyidir. Farklı yürüme hızlarına imkan verir. Hareketlilik seviyesi 2 ve 3 için tavsiye edilir. 3R60 küçük ve hafiftir (845 gr). 2005 tarihinde diz eklemi reddot dizayn ödülünü almıştır. Eklem için dört tane moduler adaptor vardır böylece tüm amputasyon seviyelerinde kullanılabilir.

3 R 80 Diz Eklemi (Ottobock)

Tek akslı modüler diz eklemi 3R80 ile merdiven inmek, eğimli ve engebeli alanlarda güvenli ve konforlu yürümek mümkündür. Dinamik yumuşak yürüme paterni sağlar. Hareketlilik seviye 3 ve 4 için uygundur. 3R80 duruş fazında yüksek güvenlik sağlar. Protez topuk vuruşu yaptığında hidrolik güvenlik sayesinde aniden dizde bükülme olmasını engeller. Hidrolik güvenlik sistemi sadece 3R80 de vardır. Hem duruş hemde salınım fazı bu sistem sayesinde kontrol edilir. Proteze verilen yük kaldırıldığında diz eklemi hemen salınım fazı konumunu alır. Hızınıza otomatik adaptasyon sağlar. 3R80 vücud ağırlığı 130 kg a kadar uygundur.

Total Knee 2100 (ÖSSUR)

Total Knee 1900 ve 2000 modellerinin en iyi yanları Total Knee 2100 de birleştirildi. Güçlendirilmiş metal omurga, 3 fazlı hidrolik salınım kontrol ünitesi ile daha aktif protez kulancılarına yonelik yeniden tasarlandı.

Total Knee 2000 göre %25 arttılmış hidrolik sıvı kapasitesi ve ekstra güçlendirilmiş metal çerçeve daha fazla kontrol, daha fazla verimlilik, daha fazla güven ve dayanıklılık sağlıyor.

Total Knee 2100 Teknik Ozellikler

  •  Çok aktif kullanıcılar için, kilolu kullanıcılar için, farklı hızlara adapte olabilen çok merkezli eklem yapısı,
  •  %25 oranında arttırılan hidrolik sıvısıyla daha fazla güvenlik ve daha hızlı hareket,
  • 3 Fazlı hidrolik salınım kontrolu geometrik yapısı ile mekanik kilitleme sistemi,
  •  Ayarlanabilir duruş fazı fleksiyonu (İlk Temas Anında)
  •  Ayarlanabilir ekstansiyon direnci

Mauch Knee (ÖSSUR)

Güvenilir ve enerjik diz eklemi. Son derecede akıllı. Bırakın hareketinizi Mauch Knee kontrol etsin.

Mauch Knee ile doğal diz hareketlerini yaşayın. Spor yaparken, farklı arazi yapılarında yürürken..Daha az yorucu ve çok daha kontrollu doğal hareket Mauch Knee ile mümkün. Merdiven inip çıkarken neler hissedeceğinizide yaşayarak görün..

Teknik Özellikleri

Mauch hidrolik silindir teknolojisi, diz eklemin doğal hareketi simüle eder. Yürüyüşün her anında eklem kontrolunu, mekanizma içindeki piston ve akışkan sıvı sağlar. Protezin userine ağırlık aktarılmasıyla eklem güvenlikli moda hareketi senkronize eder. Ani ve beklenmedik hareketlerde devreye girerek olası düşmelerin önüne geçer. Her adım sonunda, diz otomatik olarak son derece natural bir şekilde bacağın salınımına yardımcı olur.