|  | | |    

Pediatrik Ortezler (DAFO)

Dafolar

Özel termoplastik materyallerle farklı ölçü alma metodları uygulanarak hazırlanan, ayağın, ayak bileğinin ve hatta bazı durumlarda diz ekleminin biyomekanik yönden hareketlerine yardımcı olması için tasarlanmış cihazlara denir. Dafo uygulama prensibinin temelini, olmaması gereken hareketi kısıtlamak, dinamik olarak eklem hareketlerini asiste etmek veya her ikisininde aynı anda uygulanması oluşturur.

Dafo Nedir?

Farkındalık Dafo nedir? konseptinin temel ilkelerindendir. Özel destek noktaları ile mekaniksel koreksiyonun haricinde yer-zemin algısını (proprioception) geliştirme amaçlanır. Günümüzde doktorlar, aileler, fizyoterapistler, ortotistler ve iş-uğraşı terapistleri (occupational theraphist) tarafından oldukça ilgi ve tercih gören ortez uygulamasıdır.

Dafo Ne İşe Yarar?

Nöromüsküler sorunların giderilmesini sağlar. Nörolojik sorunlar ve gelişimsel gecikme durumlarında dafo ortezler kullanılır. Dafo nedir? sorunun yanı sıra Dafa ne işe yarar, Dafo kullanımı gibi sorularınızı sayfamızda yanıtlayabilirsiniz. İlk öncelikle bilinmesi gerek Dafo - Pediatrik Ortezler grubuna girmektedir. Kısacası bir pediatrik ortez çeşididir.  Serebral palsi (beyin felci) bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında kasları etkilemektedir ve ilerleme göstermemektedir. Serebral palsi ortez için Dafo kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Dafo ortez aynı zamanda spina bifida, down sendromu, musküler distrofiler gibi durumlarda kullanılan ortezlerdir. Pediatrik ortezin kullanımı  çocuk felci, felç, baş ve omurilik yaralanmaları gibi alanlarda bulunmaktadır.

Dafo'nun Farkları?

DAFO, dizayn ve konsepti ile diğer konvansiyonel ortezlerden oldukça farklıdır. DAFO, esnek tasarımı ve etkili destek-uyarıcı yüzeyleri ile ayak anatomik kıvrımlarına uyum sağlar. Uygulandığı bölgeyi saran esnek yapısı ile çok iyi stabilizasyon ve aynı zamanda konfor yaratır.

Esneklik, DAFO konseptinin temel komponentidir. Esnekliğin sağladığı küçük hareketler, oldukça ekstrem hareketlerin veya nöromuskular sebepli hareket kısıtlıklarının ortaya çıkmasında önleyici rol oynar. Ortez tarafından kontrollü gerçekleşen hareketler, daha normal yer-zemin algısı (proprioception) sağladığı gibi denge ve postur kontrolunü sağlamada daha güvenli ve yardımcı geri bildirim ediniminde etkili olur.

DAFO, diğer ortezlere nazaran çok daha kolay tolere edilir. Özel dizaynı sayesinde ayağı maksimum fonsiyonel pozisyonda tutmak amaçlanır ve bu da orta ayağın stabilizasyonunu arttırır. Uygulandığı yüzeyi saran destekli yapısı hipotonik ayaklarda tonu azalttığı gözlenmemiştir.

Dafo Seçim Tablosu

before after

Pronasyon

before after

Yüksek Pronasyon

before after

Hiperekstansiyon

before after

Parmak Ucu Yürüyüşü

before after

Çömelme Yürüyüşü

before after

Kısıtlı Ambülasyon

Dafo Klavuz

Dafo İlk Kullanımı

Dafo kullanımı; dinamik ayak bilek ortezinin kısaltmasıdır (dynamic ankle foot orthosis). Uygulandığı bölgede stabiliteyi arttırmak, şekil bozukluklarını önlemek, yürüme paternine yardımcı olmak veya ameliyat sonrası koruma sağlamak gibi farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kullanıcının ihtiyaçlarına göre birçok farklı Dafo türü olmakla birlikte özel ölçü teknikleriyle kişiye özel hazırlanır.
İlk Kullanım Detayları
Dafo Ayakkabı

Dafo’nun ayakkabı ile birlikte kullanımı çok önemlidir. Ayakkabı ile birlikte kullanımı, Dafo’nun dayanımı için önemli olduğu kadar yürüyüşün ve dengenin desteklenmesi açısından da gereklidir. Orteze uygun ayakkabı bulmanın zorluğunu bildiğimizi belirterek sizlere yardımcı olabilecek bazı yardımcı ipuçlarını paylaşmak isteriz.
Ayakkabı Seçimi
Dafo Değişimi

Çocuğunuz büyüdükçe, Dafo’nun üzerinde bazı değişiklikler ve en sonunda da yenisiyle değiştirmek gerekir. Çocuğunuzun büyüme hızına bağlı olmakla birlikte ortalama yeni bir orteze gereksinim duyma süreci 6-8 aydır. Bu süre zarfı içinde gelişime bağlı bası tahrişleri, rahatsız edici vurmalar oluşabileceğinden böyle bir durumda ortotisttinize bir an önce başvurmanızı öneririz.
Dafo Değişimi
Dafo Bakımı

Haftada bir kez yapmak üzere, ılık sabunlu bir bezle veya anti-bakteriyel mendillerle düzenli olarak temizliğini yapabiliriz. Bandajları (cırt bantları) bu temizlik esnasında ıslatmamaya özen göstermeliyiz. Kurulamak için sadece kağıt havlu kullanın, herhangi bir ısıtıcıdan yararlanmaya çalışmayın.
Bakım Detayları
Dafo Seçim Tablosu

Pronasyonda ayak, topuk eversiyonu dafo high pronation(dışa dönük topuk); Ön ayakta abduksiyon; Ayak çukurunun düzleşmesi(Çökmüş ark); alanlarında kullanılır.
Dafo Tablosu

Pediatrik Ortez Makaleleri