Soket Sistemleri

Soket sistemleri, protez teknolojisinde üzerinde en fazla araştırma yapılan konuların başında gelmektedir. Bunun başlıca nedeni, hem ilgili araştırmaların hem de tecrübelerin göstermiş olduğu üzere konforlu ve yüksek derece de tutunma (süspansiyon) sağlamayan soket uygulamalarında protezin diğer komponentlerinde gözle görülür fonksiyonel kayıptır.

Silikon linerler ya da bir başka değişle silikon çoraplar, materyali poliüretan veya tekstilli-tekstilsiz silikon olan, güdüğün üzerine giyilen, protezin bacağın üzerinde tutunmasını ve sert soketin güdük üzerinde yapacagı baskıları yumuşatıcı ürünlerdir. Güdüğün boyu, yapısı ve kullanıcının aktivite derecesine göre sınıflandırılmış farklı modelleri mevcut olup ilgili ve eğitimli protez-ortez teknisyeni tarafından en uygun olanı belirlenir.Tüm silikon liner modelleri, kolaylıkla temizlenebilir ve suya, tere, farklı mevsim koşullarına dayanıklıdır.

Silikon-Silikon Jel Liner:

 • Yüksek soket konforu sağlarlar
 • Belirli noktalarda oluşacak basıya karşı güdüğü korurlar
 • Sürtünmeyi en aza indirerek cilt üzerinde oluşabilecek tahrişi engellerler
 • Güdük ve soket arasındaki yüksek tutunma, kullanıcıya daha fazla hareketlilik ve rahatlık sağlarlar..

Polyürethan Liner:

 • Yüksek soket konforu saglar
 • Akışkan özelliği sayesinde güdük üzerindeki basınç dağılımını dengeler
 • Silikona nazaran daha esnek ve yumusaktır
 • Cilde dost, sıvıyı emme özelliğine sahiptir ve böylece
  daha uzun sure protez kullanımına imkan verir.

PASİF VAKUM SİSTEMLİ SOKETLER

Pasif vakum sistemli soketler, genelde yumuşak bir liner (polyurethan veya silikon jel liner gibi) soket içindeki havanın dışarıya atıldığı bir pasif ventil, özel hava sızdırmaz dizlik ve soket içine hava girişini engelleme temelinde tercih edilmiş materyallerden oluşur. Sokete monte edilen pasif ventil, proteze her ağırlık aktarılısında soket icindeki havanın dışarıya gitmesini sağladığı gibi dışarıdanda havanın içeriye girmesine engel olur.Ve bu sayede soket içinde olusan negatif basınç protezin güdüğe tutunmasında son derece etkili bir kuvvet oluşturur.

AKTİF VAKUM SİSTEMLİ PROTEZLER

Aktif vakum sistemli soketler, genelde yumuşak bir liner (polyurethan veya silikon jel liner gibi) soket içindeki havanın dışarıya atıldığı bir aktif vakum mekanizması, özel hava sızdırmaz dizlik ve soket içine hava girişini engelleme temelinde tercih edilmiş materyallerden oluşur. Soket dışında yer alan ve özel bağlantı komponentleriyle proteze kombine edilen Aktif Vakum Sistemi, proteze her ağırlık aktarılışında ortaya çıkan basıncı daha da kuvvetlendirir ve soket içindeki havanın aktif olarak soket dışına atılması yönünde çalışır. Pasif Vakum Sisteme nazaran olusan negatif basınç çok daha kuvvetlidir. Kan dolaşımına yardımcı olur. Yer-zemin hissi (Proprioception) algısı son derece yüksektir. Kullanıcı protezi diğer soket sistemlerine nazaran çok daha etkin kontrol eder.

OSSUR SEAL-IN / SEAL-IN X5

Protezde soketin güdüğe tutunumu konfor ve güvenlik için çok önemli bir faktördür. Etkili bir tutunma ama aynı zamanda da yüksek bir soket konforu arayanlara X5 Iceross Seal-In mukemmel bir çözüm.

“Iceross X5 Seal-In silikon liner sokete adeta kendini mühürler…”

Özel olarak tasarlanmış formu ile dizüstü ve dizaltı protez kullanıcıları için kullanılır.

X5 olarak adlandırılan beş halka, adım atışta soket içindeki havanın dışarıya atılmasını sağlar. Silikon liner ve halkalar güdük ve soket formlarına göre dizayn edilmiştir. Dolayısıyla silikon liner ve oluşan soket içi basınç, basıncın güdüğün her tarafına eşit olarak dağıtılmasını sağlar, rahatsız edici bölgesel basıların önüne geçer.

X5 Iceross Seal-In ile soket uzerinden kullanılan hava geçirmez dizliğe ihtiyaç yoktur. Bu daha fazla hareket özgürlüğü anlamına gelir. Soket Pasif Vakum sisteminin üzerindeki bir düğmeye tek dokunuşla protezi kolaylıkla çıkartabiliriz.

HARMONY P 3 SİSTEM DİZALTI SOKETİ ( OTTOBOCK)

Harmony sistem, güdük ile soket arasındaki tutunmayı özel bir vakum sistemiyle (negatif basınç oluşturarak) sağlayarak, kullanıcıya üst düzeyde protezi kontrol ve konfor imkanı verir.

Soketindeki özel dizayn sayesinde dışarıdan gelen baskılar güdüğün her noktasına eşit olarak dağıtılır. Bu da kullanıcının protezin bacağının bir devamıymış gibi hissetmesini saglar ve yürüyüş paternini iyileştirir.

Farklı, girintili çıkıntılı yüzeylerde bu tutunma kullanıcıda farkındalık ve eşsiz protez kontrolu saglar. Soket ici olusan vakum sürtünmeyi ortadan kaldırarak olası tahrişi engeller. Güdüğün her noktasından hissedilen kontak, dolasıma yardımcı olur. Soket ile ayak parçası arasındaki mekanizma amortisör (yaylanma) ve aynı zamanda rotasyonel hareket özelliğine sahiptir. Teknik özellikleriyle genç-yaşlı hemen her hasta profilinde uygulanabilecek dizaltı soket seçeneğidir.

HARMONY® E-PULSE (ELEKTRONİK HARMONY) (OTTOBOCK)

Harmony ® elektronik sistem vakum, soket ve silikon liner arasında negatif basınç oluşturarak protez ve bacak arasında optimum bağlantı oluşturur. Buna ek olarak, vakum güdüğün değişken günlük hacim dalgalanmalarına adapte olur. Protez-güdük adaptasyonunda 2001 yılından bu yana mekanik Harmony ® pompaları (örneğin P2 HD) kullanılmakta olup yararları binlerce kullanıcı üzerinde kanıtlanmıştır.

Mekanik Harmony ile temel anlamda soket teknolojisinde devrim yaratan Ottobock,Harmony® E-Pulse ile bir takım geliştirmeler yaparak dizaltı protez tekniğinde yeni bir dönemin başlangıcını yapmıştır. Elektronik Harmony ve getirdikleri;

 •  Hastanın kilosuna bağlı kısıtlılığa son
 • Hastanın aktivite düzeyine bağlı kısıtlılığa son
 • Ampütasyon seviyesine bağlı kısıtlılığa son

Protez (soket veya tüp adaptörü gibi) çeşitli yerlerde sigara ağırlık taşıyan bileşeni yerleştirilmiş olabilir. Bu sistem aynı zamanda küçük ve hafif yaklaşık 600mbar (18inHg) maksimum dört önceden ayarlanmış negatif basınç seviyeleri sunar ve düşük gürültü seviyesi yanı sıra sezgisel kullanım özellikleri. Bu hastaları rahatsız edici yan etkileri olmadan sistemin avantajlarından yararlanmak için izin verir.

LimbLogic VS

En yeni vakum suspansiyon teknolojisi; LimbLogic..

Protez sektorunde uzaktan kumandayla kontrol edilebilen ilk vakum suspansiyon sistemi.

Basit bağlantı komponentleriyle termoplastik soketlere ve laminasyon soketlere kolaylıkla monte edilebilir. Özel bağlantı tekniği ve dizaynı sayesinde LimbLogic VS su geçirmezdir ve bu özelliği Uluslararası Elektroteknik Komisyonu(IEC) tarafından testlerden geçirilmiş ve onaylanmıştır.

LimbLogic VS oldukça sessiz çalışır. Kullanıcıya uygun vakum düzeyi elle kontrol edilen kumandasından ayarlanır. Mekanizma içinde bulunan yazılım sayesinde soket içi basınç düzeyi sürekli takip altında tutulur ve gerektiği durumlarda vakum devreye girerek basınç düzeyini sürekli korur.

LimbLogic VS Temel Avantajları

 • Uzaktan Kumandalı Vakum Kontrolu
 • Su Geçirmez Mekanizma
 • Ozel Yazılımı Sayesinde Kolay Kullanım-Ayarla
  ve Unut..
 • Sessiz Kullanım
 • Kolay Şarj Edilebilir ve Uzun Şarj Dayanım Suresi