|  | | |    

Tabanlık (Ayak Sağlığı)

Ayak Tabanlığı

Kişiye özel üretilen tabanlıklar, hastalardan alınan özel ölçme metotlarıyla alınan ölçümler sonrası hastalığa yönelik ayak tabanına tam uyumlu olarak üretilmektedir. Tabanlıklar destek noktaları, kamalar, nasır oyukları, hastalığa yönelik yumuşak sert vs malzeme seçimiyle oluşturulan sistem sonucunda hazır hale gelmektedir. Hazır fabrikasyon üretilen tabanlıklardan farklı olarak üretilen bu tabanlıklar kişiye özeldir ve farklı kişiler yada aynı numaraya sahip kişiler dahil kullanamazlar.

Ayak Sağlığı

Bu tip tabanlığı özel ve farklı kılan hastanın birebir kendi ayağına yönelik üretilmesidir. Proklinik Protez&Ortez Uygulama Merkezimiz;  ayak ve ayak bileğine yönelik problemlere son teknolojiye uygun cevap verebilmek için organize edilmiş bir kuruluştur. Bünyesinde bulunan Paroscan3D tarama cihazı ile ölçü alma paragraph yürüyüş analizi ile basınç problemlerini tespiti edilip Paro Contour sistemle tabanlığı üretmektir . Tespit ölçüm ve tabanlık imalat süreci aşağıda sıralanmıştır.

Lazer Tarama (ParoScan)

Bu sistem sayesinde hastanın ayak yapısı 3 boyutlu görüntüsü bilgisayara aktarılır sistem sayesinde ayaktaki farklı her nokta doğru olarak tespit edilir geliştirilmiş en doğru statik ölçü yöntemidir.

  • Saniyeler içinde ayağı tarar
  • Aynı anda iki ayağıda tarar
  • 3D Model görüntüsü oluşturulur
  • Ortotist görüntüyü kaydeder

Modelleme (Paromed)

Özel programlanmış softwerler vasıtasıyla dizayn ve imalat yapılabilen sistemlerdir. Yazılım sayesinde taranmış detayı kabul eder ve 3D model olarak ekranda görünmesini sağlar. Ortotist bu sayede hastanın 3D ayak yapısını inceleyerek doğru tabanlık dizaynını yapar .

Üretim (Paro Contour)

Bilgisayarda dizaynı biten tabanlık bilgisayara direk bağlı CNC makinesi ile işlenir. Modelleme hazır olduktan sonra işleme makinesine gönderilir. Tabanlık yapılacak blok malzeme vakumla yerine sabitlenir ve çift olarak işlenir. Karmaşık yüzeylere sahip tabanlıklar (pelit inlay vb) veya farklı materyaller bile milimetrik bir hassasiyetle işlenir.

Uygulama

Son aşamada, kişiye tabanlıktan faydalanabileceği doğru ayakkabı seçimi konusunda bilgi verilir ve gerekli provalar yapıldıktan sonra hastaya teslim edilir. Ayak analizi ile ilgili bilgi almak için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayak Tabanlığı Makaleleri