|  | | |    

TABANLİK KULLANİMİ

TABANLIK KULLANIMI

TABANLIK KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Tabanlığın amacı ayak tabanını desteklemek ve yürüyüşü daha iyi hale getirmektir. Ayak deformitelerine uygun, ağrı kontrolü sağlamak için reçetelendirilecekleri gibi diyabet gibi ciddi hastalıklar içinde kullanılabilirler. Her hastanın sahip olduğu hastalığa ve deformiteye uygun materyallerden elde edilirler. Tabanlık sadece tabanı etkileyen bir ortez değildir. Ayağı desteklemek bütün vücudu etkileyecektir.

Tabanlık Nasıl Kullanılır?

-Tabanlığınızı kullanmadan önce mutlaka çorap giymeniz gerekmektedir. Çıplak ayakla giyildiği takdirde ciltte tahriş ve kokuya sebep olabilir. -Ayakkabının kendi astarını çıkarıp tabanlığı yerleştiemeniz gerekmektedir.

-Tabanlık ayakkabıdan en az parmak eni kadar uzun olmalıdır.

-Tabanlığı ayakkabı içine yerleştirin.

-Tabanlığınızı koyduktan sonra tam oturduğuna emin olun. Parmak uçlarında katlanmamasına, topuğa tam oturmasına,ayak parmaklarını ve topuğu çok sıkmamasına dikkat edin.

-6 ayda bir rutin kontroller sayesinde tabanlığınız kontrol edilip gerekli müdaheleler yapılacaktır.

Temizlik Ve Bakım Nasıl Yapılmalı?

Tabanlığınız nemli bir bez ile temizlenebilir. Ancak alkol,aseton veya tinerle temizlemeyiniz bu malzemeye zarar verebilir. Kullanmadığınız durumlarda ayakkabılarınızın içinden çıkarıp güneş görmeyen bir yerde havalandırabilirsiniz. Orteziniz çamaşır makinesinde temizlenmez.

Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

Eğer ilk defa tabanlık kullanacaksanız bir adaptasyon süreci geçireceksiniz demektir. İlk birkaç gün ağrı normaldir. Ancak ilk kullanımdan sonra ayak tabanını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer ciltte tahriş su toplama gibi durumlar oluştuysa klinikle irtibata geçiniz.

TABANLIK KULLANIMI

  1. Bahar kaymaz

    Iyi günler benin sol kalcamda çıkık bedeniyle tabanlık kullanmaya başladım yaklaşık 20gundur kullaniyorum sol kaburgamda ağrı migdemde batma bobregimde ağrı hatta bazen kalbimde bile ağrı hissediyorum bunların sebebi tabanliklar olabilirmi?

Yorum Yazın