Yürüme Analizi Nedir?

Yürüme analizi yürüyüşteki bozuklukların tanısı ve vücudun yürüyüş sırasındaki normal yürüyüş anatomisine göre ortaya çıkan değişiklikleri değerlendirmek ve bu bozukluklara yönelik tedavi amacını taşır. Yürüyüş işlevselliğinin yeniden kazanılmasını sağlamak için yapılan bir değerlendirmedir. Bir başka deyişle yürüme analizi, yürümenin sayısal olarak değerlendirilmesi, tanımlanması ve yorumlanmasıdır.

Yürüme Analizi Neden Önemli?

Ayağınızın yapısı ve fonksiyonundaki bozukluklar duruşunuzu, dengenizi, yürüyüşünüzü, koşunuzu ve diğer aktivitelerinizi olumsuz yönde etkileyerek günlük yaşam ve spor performansınızı kötü etkileyebileceği gibi ayaktan başlayarak vücudunuzun hemen her bölgesinde problemlere neden olabilir. Bu yüzden mevcut stabil durumu korumak, ilerlemesini engellemek için erken müdahale bizim için ilk sıradadır.

Neden Ayak check up Yaptırmalısınız?

 Ayak analizi kişinin ayak altındaki hangi bölgeye kaç Newton ağırlık düştüğünü görüp bunları eşitlemek ve ayak altından geçen kasların düzeni çalışmasını sağlamak ve vücudumuzdan da geçen kasların düzenli çalışmasını sağlar.

Ayak ve beden arasında denge sağlamak ve aşıl tendonunu orta hatta alarak vücut biyo mekaniğini yani posturunu anatomik pozisyona alarak yanlış basmaktan kaynaklı ayak bileği, diz, bel, boyuna kadar çıkabilecek problemlerin önüne geçmek mümkün.

Yürüme Analizi Kimlere Yapılmalı?

  • Duruş, denge, basma ve yürüme bozuklukları
  • Ayak (topuk, taban, parmak) ve ayak bileği ağrılarına
  • Baldır, diz (genu valgum(x bacak), genu varum (o bacak), kasık, kalça, bel, sırt, boyun, ağrıları
  • Pes planus, pes planovalgus, pes cavus, calcanael spur (topuk dikeni), planter fasiit, metetarsalji, nöroma, sesamoid, halluks valgus, aşil, ve diğer kas, tendon problemleri, pes ekinus, haglund deformitesi, metatarsaphalangeal(mtp)
  • Çabuk yorulma ve kramplar, ayak bileği burkulmaları, diyabet (şeker hastaları), choreot antropotisi, nasır ve dolaşım problemleri
  • Sporcular için spor performansını arttırma vb. Rahatsızlıklar yaşayan kişilere yapılır.

Yürüme Analizi, yürüme eylemini sayısal verilere döker. Klasik ortopedik ve fizik tedavi muayenesinde yürüyüşte herhangi bir problem yada aksaklık gözden kaçabilir. Yürüme analizi ile gerçekte olan problemi hatasız tespit etmek mümkün.

İnsanların yürüyüşündeki aksaklıkları tespit etmek ve  uygun tabanlık kullanımı sağlandığı için yürüme analizi oldukça önem arz eder.

Hayata kaldığın yerden devam et

Uzman Protez Teknikeri |Hasan UÇAR

hasanucar@proklinik.com.tr

 

Paylaş :

Yorum Yazın