• Güvenilir Müşteri Hizmetleri

  • 0 (216) 321 28 28
  • Altunizade, Mahir İz Cd. No/34-A, 34662 Üsküdar/İstanbul

Dafo - Ayakkabı Seçimi

Dafo’nun ayakkabı ile birlikte kullanımı çok önemlidir. Ayakkabı ile birlikte kullanımı, Dafo’nun dayanımı için önemli olduğu kadar yürüyüşün ve dengenin desteklenmesi açısından da gereklidir. Orteze uygun ayakkabı bulmanın zorluğunu bildiğimizi belirterek sizlere yardımcı olabilecek bazı yardımcı ipuçlarını paylaşmak isteriz.

Dilerseniz merkezimiz de bulunan ortez ayakkabılarını da deneyebilirsiniz.

Dafo Ayakkabı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Ön kısmı olabildiğince küt ve geniş-derin hacimli ayakkabı ideal modelimizdir. Farklı markalarda farklı kalıpta (farklı iç hacme sahip) ayakkabılar olduğundan tek bir markaya bağlı kalmadan seçim yapmak daha yardımcı olacaktır. Unutmayalım ki en pahalı ayakkabı hiçbir zaman en uygun ayakkabı değildir.
  • Ayakkabı aramakta en kolay yöntem, Dafo’yu yanımıza alıp uygun ayakkabıyı deneme yanılma yoluyla seçmektir. Dafo’nun kolay yerleştiği bir ayakkabı çocuğunuzun ortezle birlikte kullanımında sorun yaratmayacaktır.
  • Almış olduğunuz ayakkabı çocuğunuzun normal ayak numarasından en fazla 2 numara büyük olmalıdır. Aşırı büyük ayakkabı Dafonun fonksiyonalitesini olumsuz etkileyecektir.
  • Ortezin ayakkabı içine kolaylıkla girebildiği seçenektense hafif zorlayarak yerleştirebildiğiniz ayakkabı daha ideal bir seçimdir.
  • Ayakkabıların içinde yer alan astarları çıkartarak Dafo için ekstra alan yaratabilirsiniz.
  • Ayakkabı tabanının kaymayan özellikte materyalden olduğuna dikkat ediniz

Dafo - Bakımı ve Değişimi

Çocuğunuz büyüdükçe, Dafo’nun üzerinde bazı değişiklikler yapılması mümkündür ve en sonunda da yenisiyle değiştirmek gerekir. Çocuğunuzun büyüme hızına bağlı olmakla birlikte ortalama yeni bir orteze gereksinim duyma süreci 6-8 aydır. Bu süre zarfı içinde gelişime bağlı bazı tahrişler, rahatsız edici vurmalar oluşabileceğinden böyle bir durumda  orthotistinize bir an önce başvurmanızı öneririz.

Herhangi bir rahatsız edici cilt sorununun oluşmaması için Dafo’nun temiz tutulması çok önemlidir. Haftada bir kez yapmak üzere, ılık sabunlu bir bezle veya anti-bakteriyel mendillerle düzenli olarak temizliğini yapabiliriz. Bandajları (cırt bantları) bu temizlik esnasında ıslatmamaya özen göstermeliyiz. Kurulamak için sadece kağıt havlu kullanın, herhangi bir ısıtıcıdan yararlanmaya çalışmayın